Alergija na ambroziju – koji su simptomi i kako ih ublažiti?

Konačno su popustile velike vrućine i većina nas najzad može da odahne. Međutim, svaka deseta osoba sa zebnjom sačekuje kraj leta, jer za njih to znači samo jedno – počinje sezona alergija na ambroziju.

Alergija na ambroziju – koji su simptomi i kako ih ublažiti?

Muči vas svrab, curi vam nos i često kijate? Moguće je da ste alergični na polen ambrozije jer ovo je njeno vreme – kraj leta.

 

Koji su simptomi, kako sebi pomoći i uopšte sve što bi trebalo da znate o jednoj od najfrekventnijih alergija, pronaći ćete u tekstu pred vama.

 

Šta je i kad cveta ambrozija?

 

Ambrozija je jednogodišnja korovska biljka visine do 2 metra. Neverovatan je podatak da jedna biljka ambrozije može da proizvede do 100 miliona polenovih zrna koje, raspršene vetrom, zadržavaju klijavost čak do 40 godina.


Ambrozija cveta početkom jula, pa sve do kraja oktobra. Njen polen se izuzetno brzo širi i nije nimalo bezopasan, budući da sadrži čak 52 alergena, od kojih je 6 veoma opasno. Štaviše, ovaj invazivni korov koji vodi poreklo sa zapada, jedan je od najotrovnijih na svetu.

 

Alergija na ambroziju – trajanje

 

Već smo napomenuli da ambrozija cveta početkom jula, dakle u leto, a ako se pitate do kad traje alergija na ambroziju, odnosno do kad ova biljka proizvodi polen, odgovor je do oktobra i ranih jesenjih mrazeva. Dakle, još neko vreme nas neće pustiti... Osim što je štetna po ljude, ona, kao i svaki korov, nepovoljno utiče i na biljne vrste uz koje najčešće raste, kao što su kukuruz, soja, suncokret, krompir, šećerna repa, duvan itd.


Simptomi alergije mogu biti blagi, a ponekad telo izuzetno burno reaguje. Ako sumnjate da imate alergiju na ambroziju, u sledećem poglavlju pogledajte koji su to najčešći simptomi koji je prate.

 

Koji su simptomi alergije na ambroziju?


Evo koji su to najčešći simptomi alergijske reakcije na ambroziju:

 

  • svrab u grlu
  • svrab nosa i očiju
  • curenje iz nosa ili zapušenost
  • kijavica, kašalj, zviždanje u grudima
  • pritisak u predelu sinusa i glavobolja
  • tamni krugovi oko očiju
  • ekcemi
  • oslabljeno čulo mirisa ili ukusa
  • nesanica

Kako se dijagnostikuje alergija na polen ambrozije?

 

Najčešće sve kreće od respiratornih problema, te alergijska reakcija napada gornje disajne puteve. Ponekad se javlja alergijski konjuktivitis ili čak alergijski osip koji zna da traje dve do tri nedelje.


Alergiju karakteriše široka je lepeza simptoma koji se još i više pogoršavaju kada su udruženi sa još nekim iritansima, poput duvanskog dima, sve prisutnijeg zagađenja itd. 

 

Ako ste alergični na ambroziju, onda ćete verovatno biti alergični i na grinje, životinjsku dlaku, buđ i slično. Takođe, ako vam je neko u porodici alergičan, veća je šansa da ćete i vi patiti od istog problema. Jedini način da se alergija potpuno suzbije jeste da prestanemo da dišemo tokom sezone cvetanja, što baš i nije moguće.

Imune ćelije započinju ofanzivu, ispuštaju histamin (ako se pitate šta je histamin, upravo je on odgovoran za suzenje očiju, curenje nosa, svrab, kijanje, sužavanje disajnih puteva, itd.


Mnogi se pitaju kako izlečiti alergiju na ambroziju, no lek koji će vas potpuno zaštititi od njenog uticaja zapravo ne postoji. Pored antihistaminika, dekongestiva, kortikosteroida i sličnih medikamenata, postoje i neki prirodni načini koji vam mogu olakšati život sa ambrozijom.

 

Devojka sa alergijom na ambroziju stavlja sprej u nos.

 

Koji je prirodni lek za alergiju na ambroziju?


Prirodni sastojci koji se uspešno suprotstavljaju simptomima alergije su:

 

  • vitamin C – deluje kao blagi antihistaminik, a sadrže ga citrusi, brokoli, paprika, jagode
  • etarsko ulje eukaliptusa – otpušava nos i smiruje kašalj
  • kopriva – sjajna preventiva, jer sprečava oslobađanje histamina iz ćelija

 

Takođe vam može pomoći i promena životnih navika, te vam savetujemo sledeće:

 

  • svakodnevno proveravajte koncentraciju polena u vazduhu na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine i ne napuštajte svoj dom ako su vrednosti visoke
  • ne upuštajte se u šetnju po prirodi u jutarnjim časovima jer je tada koncentracija polena najviša
  • ne otvarajte prozore
  • koristite prečišćivače vazduha sa HEPA filterima
  • redovno usisavajte
  • čim uđete u kuću presvucite se i operite garderobu

 

Prevencija i zaštita od alergije na ambroziju - Kako se izboriti sa alergijom na ambroziju?


Izbegavanje alergena u širokom luku svakako bi vam pomoglo, no to nije uvek moguće i zato od proizvoda za ublažavanje simptoma izdvajamo sledeće iz širokog asortimana online eApoteke:

 

 

Preporučujemo i Ecomer Imuno, preparat koji uspešno jača prirodne odbrane organizma, a koji mogu podjednako koristiti i deca i odrasli.

 



Za kompletnu ponudu najboljih proizvoda u borbi protiv alergija, posetite vašu online eApoteku i unapredite svoje zdravlje.