NEWSLETTER: Budite obavešteni o popustima i akcijama
Prijavi se
Prijava za registrovane korisnike
Korpa
Prijava za registrovane korisnike
Gvožđe je jedan od najvažnijih minerala potrebnih za normalno funkcionisanje čitavog tela. Izgradnja hemoglobina u eritrocitima, transport kiseonika od pluća do tkiva, nastanak različitih hormona i enzima, razvoj mozga kod dece i jak imunitet nezamislivi su bez gvožđa.
Kako prepoznati da vam ovaj važan mineral nedostaje, koje su referentne vrednosti i kako povećati gvoždje u krvi, saznajte u nastavku.
Nivo gvožđa u krvi pada ako ga ne unosimo u dovoljnoj količini ili ako dođe do njegovog gubitka usled različitih bolesti i stanja organizma.
Posebno je važno obratiti pažnju na unos gvožđa:
Gubitak krvi dovešće do gubitka gvožđa:
Ukoliko nema dovoljno gvožđa za izgradnju hemoglobina dolazi do razvoja anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa, takozvane sideropenijske anemije.
Ponekad simptomi nedostatka gvožđa mogu biti toliko blagi da dugo ostanu neprepoznati međutim ako deficit napreduje, simptomi i znakovi postaju sve izraženiji:
Nivo gvožđa u krvi zavisi od pola i uzrasta.
Donja granica gvožđa u krvi za žene je 11 a za muškarce 14 mikromola po litru.
Gornja granica gvožđa u krvi za žene je 29 a za muškarce 32 mikromola po litru.
Važno je napomenuti da se referentne vrednosti mogu razlikovati u zavisnosti od laboratorije odnosno opreme i metoda za određivanje koncentracije gvožđa u krvi.
Krvarenje različitog uzroka mogu dovesti do smanjenog nivoa gvožđa u krvi.
Do sniženog nivoa gvožđa u krvi može doći u akutnim i hroničnim inflamatornim bolestima poput upale pluća ili HIV infekcije.
Često je uzrok deficita i neadekvatna resorpcija iz creva zbog bolesti tankog creva, ali postoje i određene namirnice koje ometaju resorpciju pa je poželjno izbegavati konzumiranje većih količina kafe i alkohola, crnog čaja, mleka i orašastih plodova.
Ukoliko deficit gvožđa postoji zbog njegovog gubitka ili neadkevatne reorpcije važno je prepoznati same uzroke i sprovesti neophodne mere za njihovo lečenje.
Nivo gvožđa u krvi možemo povećati promenom režima ishrane i korišćenjem odgovarajućih suplemenata.
Izbalansirana i raznovrsna ishrana je preduslov za zdravlje čitavog organizma. Izborom namirnica koje su bogate gvožđem i njihovim pravilnim kombinovanjem možemo smanjiti rizik za pojavu anemije izazvane nedostatkom gvožđa, ali i deficit ako do njega već dođe.
Najvažniji izvor gvožđa u hrani je meso tako da ako ga ne konzumirate morate posebno obratiti pažnju da uzimate dovoljno namirnica biljnog porekla koje su bogate gvožđem a po potrebi i dodatke ishrani.
Meso bogato gvožđem:
Namirnice biljnog porekla koje su odličan izvor gvožđa:
Važno je napomenuti da je za apsorpciju ovog minerala neophodan unos vitamina C!
Najbolji izbor su citrusi, pa tako kada konzumiramo namirnice bogate gvožđem možemo popiti čašu limunade, ceđene pomorandže, grejpfruta, ili ih kombinovati sa drugim namirnicama koje su bogate vitaminom C poput brokolija, zelene salate, paprike, paradajza itd.
Deficit gvožđa kod beba može se sprečiti korišćenjem adaptiranog mleka u prvoj godini života, pošto obično kravlje mleko ne može da zadovolji potrebe.
Pomoć za podizanje gvožđa u krvi možemo potražiti i u prirodi. Najpoznatija biljka koja sadrži veliku količinu gvožđa i pomaže u lečenju anemije je kopriva. Najčešće se upotrebljava u vidu čaja ili kapi, ali može biti i odličan dodatak raznim salatama.
Pored koprive, od prirodnih proizvoda preporučuje se i upotreba ruzmarina, cvekle, matičnjaka i polena.
Najčešće se deficit gvožđa može izlečiti upotrebom suplemenata. Dodatni testovi i terapija su potrebni pogotovo ako postoji sumnja na unutrašnje krvarenje.
Suplementi gvožđa postoje u vidu kapsula, sirupa, šumećih tableta, praška, čak i u vidu spreja.
Često se kombinuje sa vitaminom C ili vitaminima B kompleksa i tako doprinose smanjenju umora i pravilnoj funkciji nervnog i imunog sistema.
Lekar će vas posavetovati koje suplemente da koristite kako biste izbegli negativne efekte, kao što su konstipacija (zatvor) i druge gastrointestinalne tegobe. Prilikom njihovog korišćenja može se javiti tamnija prebojenost stolice.
Važno je istaći i da se sa suplementima ne sme preterati jer nagomilavanje gvožđa u organizmu može dovesti do oštećenja jetre i drugih komplikacija.
Veliki izbor suplemenata kojim ćete obezbediti dovoljan unos gvožđa u organizmu možete pronaći na sajtu eApoteke.