NEWSLETTER: Budite obavešteni o popustima i akcijama
Prijavi se
Prijava za registrovane korisnike
Korpa
Prijava za registrovane korisnike
Pojava afti u ustima zna da bude veoma neprijatna i bolna. Manifestuju kao male bele ranice u ustima osetljive na kontakt sa hranom ili pićem, gutanje, govor ili neadekvatan pokret.
Mogu da se pojave kod dece i kod odraslih, a u nastavku saznajte zašto se javljaju i kako se leče afte u ustima.
Aftama se nazivaju ranice koje mogu biti bele, sive ili žute boje, vidljive golim okom, ovalnog ili kružnog oblika.
Prema mestu nastanka razlikujemo:
U zavisnosti od njihove veličine, dele se na:
U zavisnosti od mesta na kom je rana nastala, konzumacija pića i hrane može biti otežana, a gutanje i govor veoma bolni i neprijatni.
U pojedinim situacijama afte mogu dovesti do:
Pre nego što će se afta pojavi, na tom mestu se oseti blago peckanje, svrab i crvenilo. Nakon toga se pojavljuje mehurić ispunjen tečnošću koji puca i stvara osetljivu ranu.
Neki od najčešćih razloga zbog kojih mogu da se pojave su genetika i pad imunog sistema.
Uz to, razlozi mogu biti i:
Afte u retkim situacijama mogu biti znak drugih ozbiljnijih stanja kao što su zapaljenje creva, Behčetov sindrom, celijakija, dijabetes ili autoimune bolesti.
Kada su u pitanju odrasli, uzroci pojave afti mogu biti razni. Češće se javljaju kod žena, čak 85 odsto, posebno kod onih sa genetskim predispozicijama i oslabljenim imunim sistemom.
Statistika pokazuje da oko 20 odsto stanovništa ima hroničan problem sa aftama, dok čak 60 odsto stanovništa bar jednom godišnje ima aftu.
Kada su u pitanju odrasli, njihova pojava se pretežno vezuje za period između 20 i 40 godina, ali se mogu pojaviti i u ranijem i u kasnijem životnom dobu.
Ranice u ustima kod dece često nemaju uočljive simptome izražene izvan usta, ipak simptomi koje deca ispoljavaju su lako uočljivi i uglavnom prepoznatljivi.
Bol, peckanje i neprijatan bol najintenzivniji su pri momentu pojave, a afte na jeziku i grlu najviše smetaju deci prilikom gutanja, unosa hrane, pića ili komunikacije.
Kod određenog broja dece pojava afti može biti hroničnog tipa, te se one pojavljuju i do čak šest puta godišnje izazivajući hronične bolove, a brzina njihovog zarastanja zavisi velikim delom od samog imunog sistema deteta.
Bitno je napomenuti da afte nisu zarazne i da u pojedinim slučajevima nestaju same od sebe nakon nekoliko nedelja, ali se kao lek za afte u ustima preporučuju preparati zbog dolazi do njihove brže eliminacije kao i prestanka neprijatnog bola.
Lečenje se posebno preporučuje u slučaju:
Prilikom pojave afte u ustima mogu vam pomoći preparati kao što su Naturasept gel, Apis Gola oralni sprej za decu, Gengigel sprej, Anginal max i Naturasept tečnost za ispiranje usta.
Kao dodatna pomoć u rešavanju problema afti mogu biti i promena četkice za zube, upotreba dentalnog konca i pojačana higijena usta.
Olakšanje može doneti i ispranje usne duplje čajem od kamilice ili čajem od žalfije.
S obzirom da su posledica pada imuniteta, podizanje prirodnih odbrana putem suplemenata ili adekvatnom ishranom može biti od velike koristi.
Veliki izbor lekova i preparata za podizanje imuniteta potražite u eApoteci i recite zauvek zbogom aftama.