NEWSLETTER: Budite obavešteni o popustima i akcijama
Prijavi se
Prijava za registrovane korisnike
Korpa
Prijava za registrovane korisnike
Krvarenje desni predstavlja čestu pojavu kod velikog broja ljudi i može biti simptom različitih zdravstvenih problema. Najčešće se radi o gingivitisu – upali desni koja, ako dugo traje i ne leči se, dobija hroničan progresivan tok i dovodi do gubitka potpornih struktura zuba – periodontitisa, što za posledicu ima njihovo klimanje i ispadanje.
U nastavku saznajte zašto desni krvare, koliko je to opasno i šta sve možemo da preduzmemo.
Do krvarenja desni može doći zbog mehaničke povrede prilikom pranja zuba ili zbog nošenja proteza koje nisu odgovarajuće.
Ako se krvarenje javlja svakodnevno najčešće je u pitanju gingivitis gde desni usled upale postaju osetljive i sklone krvarenju.
Najčešći uzrok krvarenja desni su bakterije koje postoje u zubnim naslagama te dovode do upale. Zubne naslage (plak) su prirodna pojava koja se stvara zbog ostataka hrane i bakterija u ustima, a koju rešavamo adekvatnom svakodnevnom higijenom zuba i redovnim odlascima kod stomatologa.
Međutim, ukoliko te naslage dugo stoje na zubima zajedno sa pljuvačkom stvaraju zubni kamenac. Zubne naslage i kamenac pritiskaju desni i nabijaju se između desni i zuba, postepeno ih odvajajući. Nakupljanjem mnoštva bakterija dolazi do upale i krvarenja desni koje mogu biti i otečene, crvene, bolne.
Ukoliko ovakvo stanje desni dugo traje dolazi do razvoja paradontopatije – povlačenja desni i postepenog zahvatanja svih potpornih struktura zuba usled čega zubi postaju klimavi i počinju da ispadaju.
Iako do krvarenje desni najčešće dolazi usled neadekvatne oralne higijene postoje i različita medicinska stanja mogu doprinositi toj pojavi. Takođe, krvarenje desni može biti simptom i drugih ozbiljnih bolesti:
Do krvarenja desni prilikom pranja zuba često dolazi zbog koršćenja neadekvatnih četkica i paste, kao i zbog previše grubog pranja zuba. Tokom pranja tada možete primetiti ružičastu prebojenost paste ili krv u ispljuvku.
Krvarenje desni može se javiti prilikom pranja zuba, tokom jela ili spontano u toku noći. Često je praćeno sledećim simptomima:
Krvarenje desni u trudnoći najčešće predstavlja prolaznu pojavu izazvanu hormonskim promenama koja se javlja u drugom ili trećem tromesečju kad kod velikog broja trudnica dolazi do trudničkog gingivitisa.
U slučaju da nema bola i većeg krvarenja problem se rešava dobrom oralnom higijenom i ne predstavlja opasnost po majku i bebu.
Najvažnija prevencija krvarenja desni su dobre navike vezane za oralnu higijenu. Potrebno je zube prati najmanje dva puta dnevno uz svakodnevnu upotrebu zubnog konca.
Preventivne posete stomatologu koji nas može naučiti ispravnom načinu korišćenja i izboru četkice, i ukloniti kamenac da bi sprečili razvoj gingivitisa neizostavan su deo prevencije bolesti desni.
Ukoliko do krvarenja desni dolazi zbog agresivnog pranja, savetuje se upotreba električnih četkica jer poseduju senzore pritiska i mogu upozoriti korisnika da smanji pritisak na zube i desni.
Pored navedenog ne smemo zaboraviti brigu o celokupnom zdravlju, izbalansiranu ishranu, otklanjanje štetnih navika, redovan odmor i san koji doprinose kako prevenciji tako i lečenju.
Ukoliko uz pomenute mere prevencije do krvarenja ipak dođe potrebno je preduzeti sve da se uzrok krvarenja i upale desni što pre otkloni.
Evo kako se leče desni koje krvare:
Vitamin C neophodan je za održavanje vezivnog tkiva čitavog tela pa i potporih struktura zuba, a njegov deficit može biti uzrok krvarenja desni i ispadanja zuba. Osim toga vitamin C učestvuje u antioksidativnim i antiupalnim procesima, a važan je i za održavanje krvnih sudova, hrskvice, kostiju.
Vitamin D neophodan je za zdravlje kostiju i zuba jer učestvuje u apsorpciji kalcijuma, glavne sastavne komponente kostiju. Vitamin D ima važnu ulogu u funkcionisanju imunog sistema i regulaciji različitih funkcija ćelija. Da bismo imali zdrave desni i zube moramo obezbediti njegov adekvatan unos.
Vitamin E i vitamin K imaju ključne uloge u procesu zarastanja rana, regeneracije, kao i zgrušavanja krvi, takođe učestvuju u očuvanju desni.
U slučaju povremenih, manjih krvarenja desni pomoć za njihovo lečenje i održavanje zdravlja možemo potražiti u prirodi:
Važan korak u održavanju zubne higijene, prevenciji i lečenju krvarenja desni predstavlja izbor paste za zube. Zavisno od problema koji imate stomatolog će preporučiti odgovarajuću pastu.
Ove paste sadrže različite aktivne suspstance:
Osim pasti, protiv krvarenja desni postoje i tečnosti za ispiranje usta koje umiruju desni nakon pranja i poseduju antiseptična i antiinflamatorna svojstva i odličan su saveznik u očuvanju zdravlja zuba.
Zdravlje čitavog organizma, izbalansirana ishrana, izbegavanje štetnih navika i stresa, ispravna higijena usne duplje uz redovne posete stomatologu neophodni su za zdravlje zuba. Na sajtu eApoteke možete pronaći veliki izbor različitih preparata i četkica za zube uz pomoć kojih možete održavati vaše desni zdravim, a zube jakim.