NEWSLETTER: Budite obavešteni o popustima i akcijama
Prijavi se
Prijava za registrovane korisnike
Korpa
Prijava za registrovane korisnike
Kada bi muškarcima postavili pitanje šta je PMS, gotovo da bi svaki drugi dao šaljivi odgovor: „To su oni dani kada ona viče i ljuti se za svaku sitnicu!“. Redovan mesečni ciklus nosi važnu poruku da smo zdrave, ali često ide u paru sa ne tako prijatnim simptomima
Po čemu se prepoznaju PMS simptomi, kada se javljaju i kako da ih ublažite i sebi olakšate ,,one dane“ pročitajte u nastavku teksta.
Predmenstrualni sindrom (PMS) je skup simptoma koji nastaju u periodu posle ovulacije i prestaju po dolasku menstruacije. U danima nakon ovulacije ukoliko niste trudni nivo estrogena i progesterona počinje dramatično da opada. Simptomi nestaju u roku od nekoliko dana nakon početka menstruacije jer nivo hormona ponovo počinje da raste.
Predmenstrualni sindrom je prisutan kod 90% žena. Neke žene prođu bez ikakvih znakova ili sa vrlo blagim simptomima. Za druge, PMS je toliko ozbiljan da otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti kao što su odlazak na posao ili u školu.
Razloge često treba tražiti u genetici, odsustvu sportskih aktivnosti, preteranoj gojaznosti ili nedostatku određenih vitamina, najčešće B6, Ca ili Mg.
Teški simptomi PMS-a mogu biti znak predmenstrualnog disforičnog poremećaja (PMDD) koji je karakterisan jakom depresijom i anksioznošću, a smatra se da pogađa između 2% i 6% žena.
PMS nestaje nakon menopauze. Nakon trudnoće se može vratiti, ali simptomi tada mogu biti drugačiji.
Ovaj sindrom vekovima unazad komplikuje život ženama u reproduktivnom periodu. Razlog je kombinacija fizičkih i emocionalnih simptoma koji variraju, što celu situaciju čini još složenijom, a u svakodnevni život žene unose bol, razdražljivost, anksioznost, ljutnju, napade gladi i plača.
Evo koji su fizički simptomi:
Emocionalni simptomi su:
Ukoliko simptomi nisu bili izraženi pa se odjednom pojave i budu jakog intenziteta, to bi mogao biti znak za uzbunu i posetu ginekologu.
Nekada se smatralo da se simptomi javljaju nekoliko dana pre ciklusa i da brzo nestaju. Danas znamo da traju znatno duže, kao i da postoje individualne razlike, tj. da neće kod svih žena trajati isto.
PMS počinje u lutealnoj fazi koja se proteže od ovulacije do početka menstruacije. Ova faza traje od 9 do 16 dana, u proseku 2 nedelje, a upravo toliko traju i sami simptomi.
Određene okolnosti kao što su hormonski poremećaji, nedostatak hranljivih materija, stres, određeni lekovi mogu produžiti trajanje PMS-a.
Postoje simptomi koji se javljaju u oba stanja ali neke razlike ipak postoje:
U PMS - u bol u grudima se obično javlja u drugoj polovini menstrualnog ciklusa i nestaje brzo nakon početka menstruacije. U trudnoći grudi su bolne i postaju punije i teže. Bol traje dok raste nivo progesterona tokom trudnoće.
Problemi sa spavanjem i umor prestaju sa početkom menstruacije. U trudnoći je konstantan umor izražen u prvom trimestru trudnoće, a ponekad i celu trudnoću.
Potreba za slatkišima ili izrazito slanom hranom u predmenstrualnom stanju javlja se i u trudnoći ali je pojačan apetit prema specifičnoj hrani ili se oseća gađenje prema određenim namirnicama. Trudnice su izrazito osetljive na mirise ili ukuse hrane koju su do tada jele svakodnevno.
Napetost i nervoza su izraženiji nego inače, ali se ti osećaji gube kad počne menstruacija, dok su promene raspoloženja prisutne tokom cele trudnoće, ne prolaze, samo se menjaju od ushićenja do anksioznosti i plačljivosti.
Dakle, ako se pitate kako razlikovati PMS od trudnoće, slobodno odradite kućni test na trudnoću, a uvek je dobra ideja da svaka žena kojoj izostane mesečni ciklus poseti svog ginekologa kako bi se sprečili ozbiljniji problemi.
Najbolji način je, svakako, preuzeti kontrolu nad ciklusom. U tome će od pomoći biti promena navika, korišćenje prirodnih preparata, kao i menstrualnog kalendara u koji ćete pažljivo beleži promene u telu.
Prvi saveznici u ovoj borbi, tačnije promeni stila života, treba da budu ukućani koji će imati razumevanja za ovo nežno žensko stanje.
Navike kojih se treba držati su:
Primena prirodnih preparata može doneti značajno olakšanje.
FemiSan A na prirodan način uspostavlja hormonalni balans, utiče na plodnost i očuvanje zdravlja u periodu od puberteta do menopauze. Nema nikakve kontraindikacije jer je potpuno prirodan preparat. Ne sadrži hormone niti konzervanse. Zbog svog prirodnog sastava, može se koristiti neograničeno dugo.
SOLGAR Evening Primorose Oil na bazi ulja žutog noćurka. Ova biljka izvor je gama linolenske kiseline koja spada u kategoriju omega 6 masnih kiselina. Noćurak pomaže u ublažavanju simptoma PMS-a, depresije, napetosti, glavobolje, bolnih grudi, u slučajevima cista na jajnicima ili dojkama i kod endometrioze.
Još jedan preparat na bazi ulja žutog noćurka je i Natural Wealth forte koji se koristi kao dopuna ishrani za žene sa predmenstrualnim sindromom.
Femal PMS sadrži patentirane ekstrate polena PureCyTonin PI i GC kompleksi koji specifično otklanjaju tegobe kod PMS-a i menopauze. Ovaj proizvoj je potpuno prirodan, ne sadrži hormone, čak ni one biljnog porekla (fitoestrogene).
Vaše telo zaslužuje da o njemu brinete stalno, ne samo tokom određenih dana tokom ciklusa. Ukoliko vam je potrebna dodatna podrška u vidu najkvalitetnijih preparata na biljnoj bazi, potražite ih u online eApoteci.