NEWSLETTER: Budite obavešteni o popustima i akcijama
Prijavi se
Prijava za registrovane korisnike
Korpa
Prijava za registrovane korisnike
Fotografije mogu biti ilustrativnog karaktera.
Krpelji najčešće borave na vrhu visokih trava gde čekaju prolazak životinje ili čoveka na koju se posle identifikacije sa mirisom zakače pomoću posebnih kuka na prednjim nogama. Ubod krpelja je bezbolan tako da je nakon boravka u prirodi neophodno pregledati kožu celog tela. Posebnu pažnju treba posvetiti kontroli mesta sa nežnom kožom, dok je kod dece neophodna kompletna kontrola. Ovaj parazit, ukoliko se ne ukloni, ostaje dugo vremena na ''domaćinu''.
Najbolji način zaštite od krpelja jeste, naravno, sprečavanje uboda krpelja, a kada se ipak desi da vas ubode, potrebna je brza reakcija i pravilno uklanjanje krpelja iz kože. Veoma je važno izvaditi krpelja što pre, odnosno u prva 24 časa nakon uboda. Izvanredno dobro i pouzdano rešenje da odstranite krpelje iz kože tela su plastični ODSTRANJIVAČI KRPELJA. Posle vađenja krpelja mesto uboda treba dezinfikovati.
Krpelja treba uhvatiti što bliže koži, najbolje je direktno iznad usta. Krpelja ne treba uvrtati, nego se povlači na gore ujednačenim intenzitetom. Uvrtanje se izbegava, jer mogu da zaostanu delovi krpelja prilikom istog. Ukoliko se desi da delovi krpelja ostanu u koži, ne treba paničiti jer oni najčešće nisu zarazni. Kada se krpelj ukloni, mesto ujeda može da se opere sapunom i vodom, ili isprati i namazati nekim od lokalnih antiseptika.
Kada se krpelj odstrani, može da se pošalje na analizu u specijalizovane laboratorije kako bi se utvrdilo da li je zaražen, ali je, svakako poželjno pacijenta pratiti bar mesec dana, da bi se utvrdilo postoje li oboljenja koje krpelj može da prenese.
Iako serološke pretrage krvi i davanje antibiotika u preventivne svrhe nije potrebno, pojedini infektolozi ipak savetuju da se ovo uvek uradi, naročito kada se utvrdi da je krpelj na koži proveo duže od 24 časa.
Plastika.
Navedeni sastojci se nalaze u poslednjim formulacijama proizvoda. S obzirom da može doći do raskoraka između proizvodnje i distribucije na određenom tržištu, uvek pročitajte listu sastojaka na samom pakovanju.
Zašto je krpelj opasan?
Krpelj može biti zaražen bakterijom Borreliom Burgdorferi kao i virusom krpeljskog encefalitisa i ove mikorganizme može preneti čoveku. Borellia je uzročnik Lajmske bolesti. Prema podacima sa kojima raspolažu epidemiolozi 30 do 40% krpelja na teritorji Beograda je zaražeo Borreliom.
Kakve su moguće posledice ako se krpelj ne odstrani na vreme?
Ukoliko primetite ili sumnjate da imate krpelja na telu najbolje je da se javite specijalisti koji će specijalnom pincetom ukloniti krpelja. Krpelja treba izvaditi iz kože što pre. Idelano je da se krpelj izvadi u toku prvih 24 časa od uboda, kako bi se smanjila verovatnoća prenošenja infekcije. Brojne studije su pokazale da, ukoliko krpelj stoji na koži duže od 24 sata, verovatnoća zaraze se višestruko povećava, a ovaj rizik je još veći ukoliko krpelj stoji duže od 48 časova.
Na krpelja ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva – etar, alkohol, benzin, aceton, lak za nokte i slično. Ova sredstva će izazvati povraćanje crevnog sadržaja krpelja i zarazu tamo gde se Borrelia nalazi u crevnom sadržaju zaraženog krpelja.
Takođe često se dešava da ukoliko samostalno pokušate da izvadite krpelja to ne uradite na pravilan način i da ga ne odstranite celog.
Simptomi infekcije nakon ujeda krpelja
U slučaju infekcije, prvi simptom Lajmske bolesti je crvenilo na mestu ili oko mesta uboda krpelja koje se prstenasto širi i podseća na metu (Erythema migrans). Ovaj simptom je prisutan kod 70% do 80% zaraženih ljudi. Obično se javlja 3 do 30 dana posle uboda.
Rani stadijum Lajmske bolesti mogu pratiti i dodatni simptomi: malaksalost, bolovi u zglobovima i mišićima, glavobolja, povišena temperatura, gubitak apetita, uvećanje limfnih čvorova…
Kada se primeti crvenilo prstenastog tipa praćeno drugim simptomima ili bez njih, potrebno je što pre posetiti specijalistu za infektivne bolesti.