Alfa lipoinska kiselina je organsko jedinjenje koje se nalazi u svim ljudskim ćelijama. Sintitiše se unutar mitohondrija – organelama poznatim kao „ćelijske elektrane“ gde pomaže enzimima da hranljive materije pretvore u energiju.
Alfa lipoinska kiselina ima moćna antioksidativna svojstva. Alfa lipoinska kiselina je rastvorljiva i u vodi i u mastima, što joj omogućava da deluje u svakoj ćeliji ili tkivu u telu (većina drugih antioksidanata je rastvorljiva ili u vodi ili u mastima - na primer, vitamin C je rastvorljiv samo u vodi, dok je vitamin E rastvorljiv samo u mastima).
Alfa lipoinska kiselina - iskustva
Pokazalo se da antioksidativna svojstva alfa-lipoične kiseline proizvode nekoliko blagodati, uključujući snižavanje nivoa šećera u krvi, smanjenje upala, usporeno starenje kože i poboljšanu funkciju nervnih ćelija.
Ljudski organizam proizvodi alfa lipoinsku kiselinu samo u malim količinama. Zbog toga se mnogi okreću određenoj hrani ili suplementima kako bi optimizovali njen unos. Međutim, suplementi mogu sadržati do 1.000 puta više alfa lipoinske kiseline nego izvori hrane.
Alfa lipoinska kiselina – dijabetes i insulinska rezistencija
Dijabetes pogađa više od 400 miliona odraslih širom sveta. Ključna karakteristika nekontrolisanog dijabetesa je visok nivo šećera u krvi. Ako se ne leči, ovo može prouzrokovati zdravstvene probleme, poput gubitka vida, bolesti srca i otkazivanja bubrega.
Alfa lipoinska kiselina je prepoznata kao koristan suplement u tretmanu dijabetesa, jer se pokazalo da snižava nivo šećera u krvi i kod životinja i kod ljudi (u studijama na životinjama alfa lipoinska kiselina je smanjila je nivo šećera u krvi do 64%) (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8690147/).
Studije na odraslima sa metaboličkim sindromom pokazale su da alfa lipoinska kiselina može smanjiti insulinsku rezistenciju i smanjiti nivo glukoze u krvi i glikoziliranog hemoglobina HbA1c.
Alfa lipoinska kiselina pomaže u smanjenju šećera u krvi promovišući procese koji mogu ukloniti masnoću nakupljenu u mišićnim ćelijama što smanjuje efikasnost dejstva insulina (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29990473/).
Alfa lipoinska kiselina značajno smanjuje rizik od komplikacija dijabetesa.
Dokazano je da olakšava simptome oštećenja nerva i smanjuje rizik od dijabetičke retinopatije (oštećenja oka) koja se može javiti kod nekontrolisanog dijabetesa (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25381809/).
Drugi zdravstveni benefiti alfa lipoinske kiseline
Upotreba alfa lipoinske kiseline je povezana je sa nizom drugih zdravstvenih blagodati. Alfa-lipoična kiselina ima snažna antioksidativna svojstva, koja mogu smanjiti upale i starenje kože, promovisati zdravu funkciju nervnog tkiva, smanjiti faktore rizika od srčanih bolesti i usporiti napredovanje poremećaja gubitka pamćenja.
Alfalipoinska kiselina i anti-age efekat
Istraživanja su pokazala da alfa lipoinska kiselina može pomoći u borbi protiv znakova starenja kože, smanjuje fine linije, bore i hrapavost kože (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24056055/).
Kada se alfa lipoinska kiselina nanese na kožu, ona se ugrađuje u unutrašnje slojeve kože i pruža antioksidativnu zaštitu od sunčevog štetnog UV zračenja. Štaviše, alfalipoinska kiselina povećava nivo drugih antioksidanata u organizmu, poput glutationa, koji pomažu u zaštiti od oštećenja kože i mogu smanjiti znake starenja (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/10715762.2011.587420).
Alfa lipoinska kiselina – dejstvo na pamćenje
Gubitak pamćenja je česta briga starijih odraslih.
Kliničke i laboratorijske studije sugerišu da alfa lipoinska kiselina usporava napredovanje Alzheimerove bolesti neutralizacijom slobodnih radikala i suzbijanjem upale i usporava napredovanje poremećaja koje karakteriše gubitak pamćenja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26316990/).
Pomaže zdrav rad nerva
Istraživanja su pokazala da alfa lipoinska kiselina promoviše zdravu funkciju nerva.
Utvrđeno je da alfa lipoinska kiselina usporava napredovanje sindroma karpalnog tunela u ranim fazama. Ovo stanje karakteriše osećaj utrnulosti ili mravinjanja u ruci uzrokovani pritisnutim nervom. Štaviše, pokazano je da uzimanje alfa lipoinske kiseline pre i posle operacije sindroma karpalnog kanala poboljšava ishode oporavka.
Studije su takođe otkrile da alfa lipoinska kiselina ublažava simptome dijabetičke neuropatije, oštećenje nerava izazvano nekontrolisanim dijabetesom (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17272797/).
Alfalipoinska kiselina smanjuje upalu
Hronična upala povezana je sa nekoliko bolesti, uključujući dijabetes i druge metaboličke bolesti, ali i pojavom tumora.
Pokazalo se da alfa lipoinska kiselina snižava brojne markera upale: C-reaktivni protein (CRP), NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 i IL-6 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25104975/)
Smanjuje rizik od srčanih bolesti
Bolesti srca su jedan od najčešćih uzročnika smrtnosti kod nas.
Antioksidativna svojstva alfa lipoinske kiseline mogu smanjiti nekoliko faktora rizika od srčanih bolesti. Prvo, antioksidativna svojstva omogućavaju alfa lipoinskoj kiselini da neutrališe slobodne radikale i smanji oksidativni stres, što je povezano sa oštećenjem koje može povećati rizik od srčanih bolesti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25949771/).
Drugo, pokazalo se da deluje blagotvorno na endotelnu disfunkciju - stanje u kojem se krvni sudovi ne mogu pravilno proširiti, što takođe povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
Štaviše, pregled studija pokazao je da je uzimanje suplemenata antilipoinske kiseline snizilo nivo triglicerida i LDL (lošeg) holesterola kod odraslih sa poremećajem metabolizma (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29990473/).
Alfa lipoinska kiselina - neželjena dejstva
Alfa lipoinska kiselina se generalno smatra sigurnom sa malo ili nimalo neželjenih efekata. U nekim slučajevima mogu se javiti blagi simptome poput mučnine, osipa ili svraba.
Do danas je vrlo malo studija proučavalo sigurnost suplementacije alfa lipoinske kiseline kod dece i trudnica. Ovoj populaciji se ne preporučuje, osim ako im to ne savetuje njihov izabrani lekar.
Alfa lipoinska - doziranje
Istraživanja pokazuju da odrasli mogu uzeti do 2.400 mg bez štetnih neželjenih efekata (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0273230006001140).
Ne preporučuju se veće doze, jer nema dokaza da pružaju dodatne koristi.
Alfa lipoinska kiselina - izvori
Alfa lipoinska kiselina može se pronaći u hrani kao što je spanać, brokoli, meso, riba, žumanca, pečurke, zeleni čaj.
Njena zastupljenost u ovim namirnicama varira, ali ono što treba istaći je da se najčešće dovoljan dnevni najčešće ne postiže kroz ishranu, te je neophodno koristiti suplemente koje sadrže ovaj dragoceni antioksidans.
Alfa lipoinska kiselina - preparati u eApoteci
U bogatom asortimanu eapoteka.rs nudimo vam brojne proizvode koji sadrže alfa lipoinsku kiselinu: Alphalipoin forte, AretINN, Solgar Glukoza faktor, GlucoControl, NevINN kontrol, Protect Kontrol, R-LipoINN, Thio-B i druge.