Koža poseduje brojne odbrambene mehanizme, s obzirom da je svakodnevno izložena oksidativnom stresu. Smatra se da su starenje kože, razni poremećaji i oboljenja kože upravo rezultat oksidativnog stresa i oksidativnih oštećenja kože. Zbog toga savremene formulacije kozmetičkih proizvoda sadrže antioksidanse, koji pomažu koži u odbrani od „unutrašnjih i spoljašnjih agresora“.
Koža je najveći organ ljudskog tela i predstavlja zaštitni omotač koji štiti unutrašnje organe od spoljašnje sredine. Koža je svakodnevno izložena oksidativnom stresu, pri čemu se uzročnici tog stresa mogu podeliti u dve grupe:
Egzogeni (spoljašnji) izvori: zagađenje vazduha (npr. izduvni gasovi), prirodno prisutni gasovi (npr. ozon, visoke koncentracije kiseonika, hiperbarični kiseonik), zračenje, patogene bakterije, virusi, razne hemikalije i toksini, kao i fizička oštećenja kože (npr. rane i opekotine).
Endogeni (unutrašnji) izvori: uključuju enzime koji indirektno proizvode ROS (engl. reactive oxygen species), tj. reaktivne kiseonične vrste.
ROS I STARENJE KOŽE
Studije su pokazale da su ROS u bliskoj vezi sa fotostarenjem kože, s obzirom da je UV zračenje snažan uzočnik nastanka ROS. ROS dovode do narušavanja strukturnog integriteta kože, prvenstveno izazivajući promene na kolagenim i elastičnim vlaknima, u dubljim slojevima kože. Zbog toga koža gubi jedrinu, elastičnost, sjaj, a javljaju se i vidljive bore i hiperpigmentacije (neujednačen ten).
ŠTA SU SLOBODNI RADIKALI I REAKTIVNE KISEONIČNE VRSTE (ROS)?
Slobodni radikali (engl. free radicals) predstavljaju atome ili molekule koji poseduju jedan ili više nesparenih elektrona (npr. superoksid anjon, peroksil, hidorksil i azot monoksid radikal). Ostali reaktivni molekuli sami po sebi nisu slobodni radikali, ali su u pobuđenom stanju i iniciraju oksidacione procese i stvaranje slobodnih radikala (npr. molekularni i singlet kiseonik, vodonik peroksid). Prema tome, pojam reaktivne kiseonične vrste (engl. reactive oxygen species – ROS) obuhvata slobodne radikale i ostale reaktivne molekule zajedno. ROS su nestabilni i isparljivi, oksidišu molekule sa kojima stupaju u interakciju, čime oslobađaju energiju i vraćaju se u stabilno stanje.
ANTIOKSIDANSI SU MOĆNI SASTOJCI ZA NEGU I ZAŠTITU KOŽE I MOZGA
Uloga antioksidanasa u kozmetici je dvostruka, jer oni štite kožu, ali i sam kozmetički proizvod od oksidacije odn. produžavaju mu rok trajanja. Posebno se upotrebljavaju u anti age i proizvodima za negu kože i proizvodima namenjenim za zaštitu kože od sunca.
NAJPOZNATIJI ANTIOKSIDANSI SU:
-
Vitamin C – hidrosolubilni antioksidans, neutrališe slobodne radikale u hidrosolubilnim delovima ćelije. Eliminiše većinu ROS, a takođe vrši i regeneraciju drugih antioksidanasa, kao npr. vitamina E. Osim toga, stimuliše sintezu kolagena i elastina u koži, čime poništava negativne efekte ROS na koži.
-
Vitamin E – predstavlja zajednički naziv za grupu liposolubilnih jednjinjenja (tokoferola i tokotrienola). Najzastupljenija forma tokoferola u koži je alfa-tokoferol, čija je glavna funkcija zaštita ćelijske membrane od oksidativnog stresa. Efekti upotrebe tokoferola na koži su: redukcija lipidne peroksidacije, smanjenje efekata fotostarenja kože, imunosupresije i fotokarcinogeneze.
-
Koenzim Q10 je liposolubilni intracelularni antioksidans, povećava energetski status ćelija, a učestvuje i u procesu ćelijskog disanja. Takođe regeneriše vitamin E i sprečava lipidnu peroksidaciju na nivou ćelijske membrane. Ispoljava fotoprotektivno i anti-age delovanje u koži.
Pored nabrojanih antioksidanasa za kožu tu su i antioksidansi kao što su:
-
Melatonin koji je antioksidan koji prolazi hematoencefalnu barijeru i tako deluje i na "podmlađivanje" mozga.
-
Amazonska graviola
-
Polifenoli koji su prisutni u mnogim biljkama poput zelenog čaja (epigalokatehin galat), nara (punikalin, punikalagin) i grožđa (resveratrol) itd.