Možda ste čuli da su vlakna dobra za vase zdravlje i metabolizam, ali da li ste znali da nisu sva vlakna ista? Postoje dve glavne kategorije dijetnih vlakana: rastvorljiva i nerastvorljiva. Unutar svake kategorije postoje različiti tipovi.
Beta glukan je jedan od oblika rastvorljivih dijetalnih vlakana koji je snažno povezan sa poboljšanjem nivoa holesterola, jačanjem zdravlja srca i poboljšanjem imuniteta. Kao i mnoga vlakna, dostupan je u obliku suplemenata. Možete ga naći i u integralnim žitaricama, ovsu, mekinjama, pšenici i ječmu. Pekarski kvasac i neke vrste gljiva, poput maitake i reishi pečurki, sadrže i beta glukan.
Zašto su nam potrebna vlakna?
Dijetna vlakna dobijamo iz biljne hrane koju jedemo. Rastvorljiva vlakna, poput beta glukana, delimično se rastvaraju u vodi. Nerastvorljiva vlakna se uopšte ne rastvaraju. Većina hrane ima obe vrste vlakana, ali količina i odnos je varirjabilan. Postoje i različite vrste rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana.
Vlakna podržavaju dobro zdravlje pomažući telu da smanji holesterol i kontroliše nivo šećera u krvi. Takođe pomažu kod zatvora i problema rada creva, zatim, u održavanju zdrave crevne bakterijske flore i pomažu u kontroli telesne težine. Klinika Mayo preporučuje muškarcima i ženama starosti ispod 50 godina unos 38 g odn. 25 g dijetnih vlakana dnevno. Muškarci i žene starosti iznad 51 godine treba da unesu 30 g (muškarci) odn. 21 g vlakana dnevno (žene). Tinejdžerima se preporučuje unos 30 do 35 g dnevno.
Koje su prednosti upotrebe beta glukana? (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3236515/).
Beta glukan jača zdravlje srca
Postoje čvrsti dokazi da beta glukan može poboljšati zdravlje srca. Američka uprava za hranu i lekove (Food and Drug Administration, FDA) je na osnovu ovih dokaza odobrila oznaku “zdravo za srce” za hranu koja sadrži velike količine beta glukana. Nekoliko studija sugeriše da beta glukan može smanjiti holesterol i trigliceride. Jedan je otkrio da konzumiranje ovsa sa najmanje 3 g beta glukana dnevno smanjuje nivo lošeg holesterola (LDL) između 5 i 7 procenata. Kliničke studije pokazuju da suplementacija beta glukana u trajanju 8 nedelja smanjuje i koncentraciju triglicerida u krvi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26923351/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32138344/).
Beta glukan smanjuje nivo holesterola u krvi
Beta glukan je nesvarljiv u digestivnom sistemu čoveka, pa prolazi kroz čitav probavni trakt. Na tom putu vezuje za sebe holesterol (i izbacuje putem stolice) što dovodi do snižavajnja nivoa holesterola. Klinički dokazano beta glukan smanjuje koncentraciju ukupnog i LDL (“lošeg”) holesterola (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21631511/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25933163/).
Beta glukan reguliše nivo šećera u krvi i telesnu masu
Beta glukan pomaže u smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2. Takođe može poboljšati kontrolu šećera u krvi kod osoba koje već imaju dijabetes. Zbog smanjene digestije, smanjuje se apsorpcija ugljenig hidrata a time i verovatnoća skoka koncentracije šećera u krvi i nivo šećera u krvi se održava stabilnim (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24901089/). Veoma značajni su i rezultati studije koji pokazuju da beta glukan preko modulacije sastava crevne mikroflore kod gojaznih osoba poboljšava glukoznu toleranciju putevima koji nisu zavisni od insulina (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26424589/).
Što se tiče kontrole telesne mase, kapacitet zasićenja (sposobnost da se osećate sito posle jela) beta glukana je povezan sa stvaranjem stvaranjem kratkolančanih masnih kiselina fermentacijom u debelom creva. Kratkolančane masne kiseline kontrolišu oslobađanje hormona koji regulišu apetit, poput peptida II (PII), glukagonu sličnog peptida-1 (GLP-1) i grelina, hormona u gastrointestinalnom traktu. Takođe, beta glukan smanjuje sistemsko zapaljenje (inflamaciju) povezano sa gojaznošću i smanjuje obim struka kod gojaznih pacijenata (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17151593/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31828287/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27715351/).
Beta glukan moduilira aktivnost imunog sistema
Beta glukan spada u modifikatore biološkog odgovora (biologic response modifiers, BRM). BRM je oblik imunoterapije koji pojačava imuni sistem i pokreće odbrambeni odgovor. Beta glukan može delovati kao aktivator imunog sistema i modifikator ćelijskog odgovora. Vezivanje beta glukana za određene receptore može prouzrokovati ćelijski odgovor koji je posebno koristan u imunosupresiji indukovanoj hemo- i radioterapijom i iscrpljenoj hematopoezi, procesu kroz koji telo proizvodi krvne ćelije. Beta glukan takođe igra važnu ulogu u promovisanju aktivnosti limfocita, belih krvnih zrnaca poznatih kao efektori Th1 i Th2. Th1 limfociti kontrolišu imunitet protiv unutarćelijskih parazita, dok Th2 efektori kontrolišu imunitet protiv vanćelijskih patogena. Poremećaji u ravnoteži ovih ćelija mogu prouzrokovati autoimuni odgovor. Autoimuni odgovori se javljaju kada vaš imunološki sistem napada zdrave ćelije što može dovesti do ozbiljnih problema. Rezultati kliničke studije iz 2019. godine pokazuju da beta glukan poboljšava imunitet, deluje povoljno na simptome prehlade i infekcije urinarnog trakta (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30198828/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23340963/).
Antitumorski efekti beta glukana
Ekstrahovani i / ili prečišćeni beta glukani su korišćeni u kliničkom lečenju karcinoma. Beta glukan deluje kao imunomodulatorno sredstvo aktiviranjem urođenih imunih ćelija. Ova aktivacija pokreće adaptivne reakcije imunih ćelija, inhibirajući rast tumora i metastaze (kada se tumor širi na drugi deo tela od mesta gde je započeo rast) (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25668505/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25081694/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17161824/).
Beta glukan potencijalno čuva zdravlje kostiju
Osteoporoza je bolest u kojoj su kosti krhke zbog smanjenja koštane mase što može da dovede do pojave patoloških preloma kosti i komplikacija. Beta glukan je u toku laboratorijskih studija ispoljio efekte na smanjenje gubitka koštane mase tj, anti-osteoporoznu aktivnosti. Međutim, potrebno je više studija o efektima na ljudskoj populaciji (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622776/).
Beta glukan reguliše povišen krvnim pritisak
Beta glukan može smanjiti hipertenziju (visok krvni pritisak). Kliničko ispitivanje sa hranom koja sadrži beta glukane zobi rezultiralo je smanjenim krvnim pritiskom kod ispitanika sa indeksom telesne mase (BMI) iznad 31,5 kg /m2 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17151592/).
Beta glukan i inflamatorna bolest creva
Suplementacija beta glukanom smanjuje abdominalni bol i neprijatne simptome (nadutost, meteorizam), deluje imunomodulatorno – smanjuju patološku inflamatornu reakciju i poboljšava kliničku sliku kod pacijenata sa inflamatornom bolešću creva i sindromom iritabilnog creva (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28724171/).
Budući da su naučne i kliničke studije vršene na različitim modelima bolesti i sa različitim oblicima beta glukana potrebne su dodatne studije da bi se doneli klinički zaključci benefita primene beta glukana.
U širokom asortimanu suplemenata beta glukana eapoteka.rs izdvaja: Natural Wealth Beta Glukan sa Vitaminom C i Cinkom Kesice, Claricel Junior Pastile Beta Glukan Pastile sa Vitaminom D, Maxmedica Imuno Complex Max Kesice, Imunoglukan P4H Kapsule za Imunitet, Imunoglukan P4H Acute Kapsule, Imunoglukan P4H Sirup, M.E.V FELLER Crni Pojas za Imunitet Kesice +Tablete, M.E.V. FELLER Beta CD Glucan Tablete za Imunitet, WALMARK Marsovci viramini i Minerali sa Imuneffectom Tablete za Žvakanje, Esensa Protect ImunoBeta Beta-Glukan Kapsule, Esensa Protect ImunoBeta Beta-glukan Eliksir, Esensa Protect ImunoBeta Forte 350 Beta Glukan Prašak za Jak Imunitet, Salvit Beta Glukan Sirup, SOLGAR Beta Glukan – Imuno Kompleks Kapsule, SOLGAR Beta Glukani Tablete.