Četkice za zube su osnovno sredstvo za mehaničko uklanjanje nečistoća i dentalnog plaka sa površine zuba, čime se preventivno deluje na nastanak karijesa i čuva se zdravlje zuba. Zbog toga je važan dobar izbor četkice prema uzrastu i potrebama.
ČETKICE ZA ZUBE OD PRIRODNIH ILI VEŠTAČKIH VLAKANA?
Pri kupovini stvari uvek je bolji iizabrati prirodni materijali, ali kod četkica za pranje zuba situacija je suprotna. Vlakna od prirodne dlake bubre kad se natope vodom i samim tim postaju veća, te se tako smanjuje njihova sposobnost da uđu u sve prostore između zuba. Sintetička vlakna ne bubre, već zadržavaju isti volumen i elastičnost i tako lakše dospevaju u sve prostore koje je potrebno očistiti. Nedostatak prirodnih vlakana jeste i ta da se nakon pranja sporije suše, pa se bakterije lakše zadržavaju i razmnožavaju u takvoj sredini za razliku od sintetičkih vlakana, čije je sušenje brže, pa je manja mogućnost zadržavanja bakterija na njima.
Zaključak: svakako je bolje izabrati četkicu za zube za sintetičkim vlaknima.
VELIČINA ČETKICE ZA PRANJE ZUBA
Glava četkice za zube ne bi trebalo da je prevelika. Svaki zub ima četiri površine i treba mu prići sa svih strana. Da pranje zuba ne bude ograničeno i nepotpuno, uvek treba birati četkicu sa glavom koja nije prevelika da bi se njome lakše manipulisalo i da bismo uklonili sve naslage i dobro očistili zub. Potrebno je i da drška četkice ima ergonomski oblik i elastičnost da bi laganom manipulacijom ruke prilagodila radni deo četkice svim griznim površinama. Deci i osobama koje nisu previše spretne savetuje se četkica sa kraćom i debljom drškom da bi je sigurnije držali i lakše je kontrolisati. Reljefi na dršci ili gumene površine svakako će smanjiti klizanje četkice u ruci i omogućiti vam lakše i pravilnije pranje zuba.
Zaključak: Manja radna glava, ergonosmski elastični oblik drške sa neklizećom površinom.
TVRDE ILI MEKANE ČETKICE ZA ZUBE?
Četkice za zube dele se prema tvrdoći vlakana na: S (soft, mekane), M (medium, srednjetvrde) i H (hard, tvrde).
Mekane, tzv. soft četkice, najčešće se savetuju. Ovim četkicama čistimo zubne površine, ali istovremeno blago masiramo desni, čime podstičemo cirkulaciju, što blagotvorno deluje na desni. Kod oboljenja kao što su gingivitis i parodontopatija savetuju se ultrasoft četkice, koje su blagotvorne za već upaljene desni i ne oštećuju ih dodatno. Tvrde četkice neretko stvaraju mikrooštećenja na površini desni i oštećuju ih, a na griznim površinama zuba nemaju bolji efekat od mekanih.
Zube treba prati duže od tri minuta svakog dana, najmanje dva puta dnevno, a minimalno ujutru i uveče. Poželjno je da ukoliko vam to uslovi dozvoljavaju, zube perete posle svakog obroka.
Zaključak: Najbolje bi bilo da Vas stomatolog odredi tvrdoću četkice koja će Vama najviše odgovarati.
INTERDENTALNE - MEĐUZUBNE ČETKICE
KOd nekih osoba čak i pravilnom tehnikom pranja zuba očisti se oko 60% površine zuba. Zato je jako bitno da, osim četkice za zube, koristite i interdentalne četkice. O pravilnoj upotrebi konsultujte se sa stomatologom. Posebnim meračem interdentalnog prostora on će vam preporučiti veličinu četkice koja odgovara baš vama. Veoma je važno da vam objasni i pod kojim uglom uvodite četkicu u ove prostore da ne biste povredili interdentalnu papilu. Takođe je veoma važno da znate da se one koriste jednom dnevno tako što je uvučete u prostor između zuba, ona se raširi kao kišobran i prilikom izvlačenja izvlači i ostatke hrane. Pravilna upotreba jednog i drugog je jako bitna i tome vas takođe može obučiti stomatolog. Ukoliko imate protetske nadoknade u ustima (mostove), dobro je koristiti i oralni tuš za desni.
Zaključak: Posavetujte se sa Vašim stomatologom o ovoj temi.
ELEKTRIČNE ČETKICE
Korišćenje električne četkice za zube ne podrazumeva da običnu četkicu izbacite iz upotrebe! Ako se već odlučite za električnu četkicu za pranje zuba, izaberite onu koja ima najveći broj obrtaja i kružno se kreće i po mogućnosti da bude sonična. Njome se peru zubi pod uglom od 45 stepeni dva minuta, bez jačeg pritiska.
Kada odaberete četkicu za zube, važno je da se o njoj pravilno brinete. Postoji nekoliko stvari koje treba da uradite da biste osigurali da vaša četkica za zube ostane što čista i efikasnija:
-
Nikada ne delite četkice za zube jer to može da širi infekcije. Na primer, ako imate kašalj ili prehladu, kada delite četkicu za zube, možete da podelite i svoju bubu.
-
Uvek isperite četkicu za zube vodom iz slavine nakon pranja da biste očistili pastu za zube ili druge ostatke.
-
Čuvajte četkicu u uspravnom položaju – na primer u šolji ili držaču – tako da se čekinje nakon upotrebe osuše na vazduhu. Ako je više od jedne četkice u istom držaču, držite ih odvojeno da biste izbegli širenje klica.
-
Ne držite četkice za zube u posudi bez ventilacije jer to može podstaći rast mikroorganizama koji mogu izazvati infekcije.
Zapamtite, uvek možete pitati svog stomatologa za savet o tome kako da izaberete i negujete svoju četkicu za zube.