Koji su simptomi kože sklone rozacei i kuperozi i kako se one razlikuju?
Rozacea je hronični, zapaljenski poremećaj koji se ispoljava u epizodama i zahvata do 10% populacije odraslih. Kako pripada poremećajima preosetljivosti, oni koji pate od nje opisiju neprijatne osećaje kao što su između ostalih peckanje i osećaj vreline - subjektivni osećaji koji su vezani za preosetljivost.
Osim ovih simptoma, oni obično imaju i zajapurenost i znakove rasprostranjenog crvenila na obrazima, bradi, nosu i čelu, kuperozu, mrlje i pustule (gnojanice). Povremeno i regija oka može biti zahvaćena što može voditi pojavi čmička i konjunktivitisa (zapaljenja vežnjače).
U najozbiljnijim slučajevima rozacaee, koža može zadebljati i može nastati višak tkiva. Ovo obično zahvata nos i poznato je kao rinofima. Rinofima čini da nos izgleda veliki i kruškastog oblika, i može dovesti do zablude da su oni koji pate od rozacee alkoholičari. Sve ovo može uticati kako psihološki tako i fizički na one koji pate od rozacee.
Papule (čvorići) i pustule (gnojanice) koje se pojavljuju slične su onima koje se pojavljuju na koži sklonoj aknama ali kod rozacee pore nisu zapušene, i koža je više suva nego masna, a promene koje se ispoljavaju kod rozacee ne ostavljaju ožiljke.
Koža sklona kuperozi (takođe poznata i kao kuperoza) je takođe stanje kože vezano za preosetljivost, tako da na listi svojih simptoma ima neprijatne osećaje kao što su peckanaje i osećaj vreline. Kožu sklonu kuperozi karakterišu crvenilo, suvoća i osetljivost. Crvenilo je posledica proširenih krvnih sudova koji se zbog oslabljene elastičnosti kože šire, kada dođe do navale krvi u kožu, ali se kasnije ne skupljaju kako se to dešava kod zdrave kože.
Koža sklona kuperozi se pojavljuje i povlači u ranim stadijumima, ali kako napreduje u dalje stadijume crvenilo može postati stalno vidljivo na koži.
Crvena koža kao posledica preosetljivosti se razlikuje od svakodnevnog rumenila po tome što traje duže (satima, danima ili čak mesecima), a crvenilo se ne popravlja dok se ne započne lečenje kože.
Uzroci i izazivači rozacee i kuperoze
Tačan uzrok rozacee je nepoznat. Stručnjaci su međutim, identifikovali brojne faktore koji povezuju osobe koje pate od nje. Na primer, prevalenca rozacee je viša kod osoba svetle puti, posebno onih koji imaju keltsko i severno-evropsko poreklo.
Bolest obično počinje između 20 i 50 godine. Češće se javlja kod žena nego kod muškarca, i simptomi se kod žena se češće ispoljavaju na obrazima i bradi. Kada se javi kod muškaraca, češće napreduje do stadijuma teške rozacee kada se može pojaviti i rinofima.
Rozacea je progresivno oboljenje kože koje obično počinje subjektivnim osećajima vezanim za preosetljivu kožu, kao što su peckanje i osećaj vreline. U početku zajapurenost (kada koža postane crvena) može biti prolazna, ali kako bolest napreduje, crvenilo postaje stalno. Mogu se pojaviti bubuljice a u nekim slučajevima oči mogu biti zakrvavljene. U mnogo težim slučajevima pojaviće se rinofima, oči mogu biti otečene a koža lica upaljena.
Kao i rozacea, i kuperoza može biti posledica mnogih činilaca uključujući starosno doba, nasledne činioce i način ishrane.
Dodatni doprinoseći faktori
Oba stanja pogoršavaju određeni izazivači. Iako to varira od osobe do osobe, najčešće su uključeni:
-
Faktori spoljašnje sredine kao što su izloženost visokim i niskim temperaturama, vetru, sunčevim zracima, vlazi i zagađenju (što obuhvata i duvanski dim) kao i izloženost polenu i izduvnim gasovima.
-
Psihološki faktori kao što su bes ili stres. Adrenalin, supstanca koja se luči kao reakcija na stres, izaziva zapaljenske procese u koži.
-
Spoljašnji faktori kakvi su određeni mirisi, deterdženti, lekovi za lokalnu primenu (uključujući kortizonske kreme), kao i tople kupke, naporno vežbanje, alkohol, začinjena hrana. Odevanje može imati štetan uticaj. Kao dodatak iritaciji kože, boje i hemikalije koje se nalaze u tkanini, sintetički materjali i materjali koji se ne peglaju, dodatno sadrže različite hemikalije kao što je formaldehid koji može izazvati iritaciju kože i alergije.
-
Mehanički faktori kao što je povećan pritisak na kožu.