Gvožđe je mikroelement koji u organizmu ima mnoge važne uloge, uključujući održavanje zdravlja i energije. Niski nivoi gvožđa su relativno česti i mogu da izazovu neprijatne simptome poput umora, loše koncentracije, osećaja lupanja srca itd. Međutim, nedostatak gvožđa nije uvek lako uočiti, posebno u ranim fazama.
Nedostatak gvožđa - simptomi
Nisko gvožđe u krvi se često javlja, posebno u određenim grupama stanovništva. Ako se ne leči, može se razviti ozbiljnije stanje poznato kao anemija usled nedostatka gvožđa (sideropenijska anemija). Sideropenijska anemija je stanje u kojem krv ne sadrži dovoljno funkcionalnih crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) koji nose kiseonik od pluća do svih ćelija u telu.
Kao rezultat, mogu se pojaviti sledeći simptomi (https://www.nhs.uk/conditions/iron-deficiency-anaemia/):
-
umor
-
nedostatak energije
-
osećaj nedostatak vazduha
-
poteškoće sa koncentracijom
-
čest osećaj hladnoće
-
bleda koža i vidljive sluznice (blede usne, bleda usna duplja)
-
lupanje srca
-
glavobolje
-
zujanje u ušima
-
bol u jeziku ili otežano gutanje
-
promene u ukusu hrane
-
gubitak kose
-
bolni čirevi u uglovima usana
-
promene u izgledu nokta
-
nekontrolisani nagon za kretanjem nogu - poznat i kao sindrom nemirnih nogu.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, razmislite o tome da razgovarate o mogućnostima dijagnostičkog testiranja sa svojim izabranim lekarom kako biste identifikovali ili isključili nizak nivo gvožđa ili sideropenijsku anemiju.
Imajte na umu da su ovi simptomi obično najprimetniji kada nizak nivo gvožđa napreduje do same sidorepenijske anemije.
Redovno testiranje nivoa gvožđa može biti odličan način za identifikovanje i lečenje deficita gvožđa u organizmu pre nego što se potencijalno razvije sideropenijska anemija.
Gvožđe suplement - kada ga treba uzimati?
Suplementi gvožđa se primenjuju u tretmanu niskog nivoa gvožđa u krvi i u terapiji sideropenijske anemije. Primenom preparata gvožđa se mogu brže postići rezultati u poređenju sa dijetalnim intervencijama i često se smatraju odabranim načinom lečenja.
Suplementi gvožđa mogu biti posebno preporučuju u tretmanu deficita gvožđa, posebno ako ne postoji mogućnost da se nivo gvožđa poboljša ishranom, uključujući sledeća stanja
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4408516/ , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30141278/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6367879/):
-
trudnoća i dojenje
-
intenzivno vežbanje u period rasta
-
često davanje krvi
-
gastrointestinalni poremećaji, poput celijakije, ulceroznog kolitisa ili Kronove bolesti
-
nakon određenih operacija želuca
-
česta upotreba lekova protiv gorušice
-
vegetarijanski ili veganski način ishrane
-
poremećaji krvi, kao što su talasemija ili anemija srpastih ćelija
-
alkoholizam.
Važno je napomenuti da uzimanje suplemenata gvožđa, kada nije potrebno može prouzrokovati nagomilavanje gvožđa u organizmu i oštećenje ćelija. Zbog toga uvek je potrebno konsultovati izabranog lekara o ispitivanju statusa gvožđa pre uzimanja suplemenata gvožđa.
Kako povećati apsorpciju gvožđa u krvi?
Unos vitamina C pomaže organizmu da bolje apsorbuje gvožđe. Zbog toga, hranu bogatu gvožđem ili preparate gvožđa treba unositi sa vitaminom C (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499877/).
Takođe se preporučuje izbegavanje namirnica koje sprečavaju apsorpciju gvožđa. Tu spadaju čaj, kafa i hrana bogata kalcijumom, poput mlečnih proizvoda i žitarica od celog zrna.
Dakle, ako se koriste suplementi gvožđa, potrebno je unositi dovoljno vitamin C kako bi se gvožđe bolje apsorbovalo. Naučne studije su takođe pokazale da vitamin A i beta karoten povećavaju apsorpciju gvožđa (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9482776/).
Uzimanje preparata gvožđa može prouzrokovati neke neželjene efekte uključujući:
-
bol u stomaku
-
zatvor ili dijareja
-
gorušica
-
mučnina ili povraćanje
-
crne stolice
Međutim, ovi neželjeni efekti mogu se umanjiti uzimanjem određenih vrsta suplemenata gvožđa kao što je gvožđe bisglicinat helat (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6416187/).
Šta sprečava apsorpciju gvožđa u krvi?
Baš kao što neke namirnice mogu poboljšati apsorpciju gvožđa, druge ih mogu ometati.
Fitati ili soli fitinske kiseline koje se nalaze u namirnica poput integralnih žitarica, soje, orašastih plodova i mahunarki smanjuju apsorpciju gvožđa (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20200263/). Negativnom dejstvu fitata može se suprotstaviti konzumiranjem vitamina C.
Kalcijum je neophodan mineral za zdravlje kostiju. Međutim, postoje dokazi koji ukazuju da kalcijum smanjuje apsorpciju gvožđa, bez obzira da li je u pitanju mlečni proizvod ili suplement kalcijuma (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21462112/). Da biste poboljšali apsorpciju gvožđa izbegavajte istovremen unos preparata gvožđa i kalcijuma u vidu hrane i suplemenata.
Polifenoli koji se nalaze u različitim količinama u biljnoj hrani i pićima, uključujući povrće, voće, neke žitarice i mahunarke, čaj, kafu i vino, inhibiraju apsorpciju gvožđa. Konzumiranje kafe i čaja nakon uzimanja preparata gvožđa ima mali uticaj na apsorpciju gvožđa (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11029010/). Da biste se suprotstavili negativnom dejstvu polifenola na apsorpciju gvožđa, napravite razmak od nekoliko sati između preparata sa gvožđem i popodnevnog čaja ili kafe.
Preparati gvožđa za anemiju u eApoteci
Suplementi gvožđa su odličan način da se reguliše nedostatak gvožđa, naročito ako su promene u ishrani same po sebi neuspešne (https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/).
Kada birate šta je najbolje za podizanje gvožđa preporuka je da dodatke ishrani koristite uz prethodno obavljene analize krvi i konsultacije sa lekarom, kako bi ste izbegli neželjene efekte.
eApoteka u svojoj širokoj paleti proizvoda nudi brojne preparate gvožđa u različitim oblicima, za odrasle i decu.
Tablete i kapsule za gvožđe
Suplemeti gvožđa najčešće se mogu naći u vidu tableta ili kapsula. Pored gvožđa, najčešće sadrže vitamin C koji poboljšava apsorpciju ovog minerala, ali i druge sastojke poput folne kiseline, vitamina E, A, B kompleksa. Pojedini preparati dodatno su obogaćeni fitonutrijentima, poput TerraNova Living Multinutrijenta.
Jednostavne za upotrebu su šumeće tablete gvožđa Biofar i Sypradin, a pojedini proizvođači su sastav svojih suplemenata posebno prilagodili deci kakav je recimo TerraNova gvožđe za decu green child.
Gvožđe u kesicama
Gvožđe Direkt mikrogranule u kesicama sadrže kombinaciju gvožđa, C i B12 vitamina, folne kiseline i namenjene su mladima u periodu intenzivnog rasta, osobama koje su pojačano fizički aktivne, ženama u reproduktivnom periodu, trudnicama, dojiljama, ali i svima koji ne uspevaju da kroz ishranu zadovolje potrebe za ovim mikronutrijentima.
Milti Essence vitamini i minerali u kesicama i SiderAL Oro Direkt kesice za anemiju sadrže kombinaciju gvožđa i drugih minerala i vitamina, prijatnog su ukusa i organizam ih lako podnosi.
Napitak i sok za gvožđe
Ukoliko ste pristalica prirodnih preparata, eApoteka u svojoj ponudi ima Rabenhorst sokove od crvenog grožđa i cvekle bez dodataka šećera.
Čaša soka od grožđa sadrži 50% preporučene dnevne doze ovog minerala, a organski sok od cvekle pored gvožđa sadrži i folnu kiselinu i kalijum.
U eApoteci možete pronaći i RevitaFe Forest Berries napitak sa ukusom šumskog voća obogaćen C vitaminom koji se može kombinovati sa lekovima i drugim namirnicama, bez bojazni da će izazvati mučninu.
Pored pomenutih u ponudi eApoteke nalaze se i drugi preparati gvožđa za anemiju proverenih proizvođača, kao što su: INNofer Capsule, Ferro C Sirup, Ferofolin Kapsule, Livsane Gc+vožđe Vital Liquid, Livsane Gvožđe Plus Tablete, Biofar TriAktiv FER Acide Folique Complex, Sideral Forte Kapsule, Sideral Folic Direkt, Sideral ORO Direkt, Globifer Forte Tablete, Natural Wealth Gvožđe + C vitamin, Natural Wealth Prenatal Tablete, Ferifolik Direct, Ferimed Eliksir sa Gvožđem, Cinkom i Medom, Betavit Gvožđe + Vitamin C, Fervit Kapi, Feroglobin Forte, Feroglobin B12 Sirup, Feroglobin Kapsule, FerriMore Kapsule, ESI Ferrolin C, Solgar Gvožđe Kapsule, Solgar Prenatal Tablete…