Fiziologija hemoroida
Hemoroidi su zapravo normalne anatomske strukture koje se nalaze u rektumu. Njihova funkcija je da omoguće hermetičnost analnog kanala, kao i da štite sfinkter pri defekaciji.
Hemoroidi i mukozni receptori imaju ulogu u određivanju karakteristika crevnog sadržaja i pomažu u kontroli pražnjenja creva.
Crevni sadržaj može biti:
Patofiziologija hemoroida
Postoji više teorija o mehanizmu nastanka hemoroidalne bolesti, ali je opšte prihvaćena teorija gde se mehanizam nastanka povezuje sa insuficijencijom (oslabljenom funkcijom) ventilnog mehanizma unutar arterio-venskog šanta. Naime, venski deo šanta ne može da krv dopremljenu arterijama u potpunosti prosledi dalje u venski deo krvotoka, što dovodi do povećanja hemoroidalnog čvora, poznatog i kao kesasto proširenje. S vremenom elastično-potporno i mišićno tkivo tako povećanog hemoroidalnog čvora slabi te se on postepeno spušta prema otvoru anusa. Fiziološka funkcija hemoroida slabi i javljaju se tipični simptomi bolest.
Šta je hemoroidalna bolest?
Za nastanak hemoroida mogu biti odgovrni različiti uzroci: dugo stajanje ili sedenje, varikozne vene, trudnoća, sportovi snage ili sportovi koji iziskuju sedenje, problemi sa varenjem ili pražnjenjem creva, začinjena hrana, fast food, gojaznost, genetska predispozicija i na kraju celokupni način života kao i stres. Vene u rektalnom predelu se nalaze pod konstantnim pritiskom zbog čega dolazi do usporenog protoka krvi i zadržavanja u tom delu. Vremenom dolazi do popuštanja zidova krvnih sudova pri čemu nastaju kesasta proširenja koja predstavljaju početak hemoroidalne bolesti.
Hemoroidalna bolest spada najrasprostanjenije bolesti današnjice. Više od 75% populacije starije od 25 godina pati od nekog oblika hemoroidalne bolesti.
Razlozi nastanka hemoroidalne bolesti
Razlozi nastanka su komplikovani i još uvek nedovoljno razjašnjeni. Međutim postoje određeni okidači za nastanak koji su potvrđeni:
-
Hronična opstipacija
-
Česte dijareje
-
Trudnoća, porođaj
-
Sedenterni način života
-
Određeni sportovi (bodibilding, biciklizam, jahanje…)
-
Nedostatak fizičke aktivnosti
-
Česta upotreba laksativa
-
Menstruacija
-
Preterana upotreba alkohola
-
Začinjena hrana
-
Emocionalni faktori, stres
-
Genetska predispozicija
-
Klasifikacija i simptomatologija hemoroida
SIMPTOMATOLOGIJA HEMOROIDA - Najčešći simptomi:
-
Krvarenje nakon pražnjenja creva (sveža krv na toalet papiru)
-
Svrab, peckanje
-
Vlaženje
-
Bol
KLASIFIKACIJA HEMOROIDA - Po mestu nastanka:
-
Unutrašnji
-
Spoljašnji
-
Prolabirajući
STADIJUMI HEMOROIDA
Vene su blago proširene, bez izazivanja većih smetnji. Primećuje se prisustvo sveže krvi nakon pražnjenja creva, najčešće uočljiva na toalet papiru.
Dolazi do prolabiranja (ispadanja) venskog pleksusa u analni kanal, najčešće nakon pražnjenja creva. Međutim ovaj prolaps se spontano povlači. Kod većih hemoroida prisutan je svrab, peckanje, ali i bol i krvarenje
Simptomi su identični kao i u drugom stadijumu, s tim što je razlika u tome što nakon prolabiranja (ispadanja) hemoroida u analni kanal ne dolazi do spontanog povlačenja, već je neophodno manuelno ih vratiti.
Karakteriše ga konstantni pritisak u analnoj regiji i osećaj nepotpune ispražnjenosti creva. Hemoroidi su stalno u fazi prolapsa i ne mogu se vratiti ni samostalno ni ručno. Uzrokuju oštar bol, česta krvarenja a može doći i do tromboze koja dalje uzrokuje dodatne komplikacije u vidu infekcija.