Jod ili jodid je vrsta minerala koji se prirodno nalazi u zemljinom tlu i vodama okeana. Slana morska voda, riba, morski plodovi i neke biljne namirnice sadrže jod, međutim, unos ovog minerala je naznačajniji u obliku jodirane soli. Dovoljne količine joda u ishrani su neophodne za lučenje hormona koji regulišu metabolizam, zatim za zdravu trudnoću i razvoj ploda i brojne druge funkcije u telu. Jod se smatra esencijalnim mineralom za naše telo. To je posebno važno tokom trudnoće, a dovoljno joda tokom trudnoće može čak pomoći u sprečavanju određenih zdravstvenih problema kod deteta kasnije u životu.
Zdravstveni benefiti joda
1. Jod i zdravlje štitne žlezde
Jod ima vitalnu ulogu u zdravlju štitne žlezde. Štitna žlezda, koja se nalazi u dnu prednjeg dela vrata, proizvodi hormone koji regulišu metabolizam. Za proizvodnju hormona štitne žlezde neophodan je jod. Bez joda, proizvodnja hormona štitne žlezde može se smanjiti. Smanjeno stvaranje hormona štitaste žlezde može dovesti do stanja koje se naziva hipotireoza.
2. Jod sprečava uvećanje štitne žlezde - gušavost
Guša (struma) je uvećanje štitne žlezde. Uvećana štitna žlezda može imati ili smanjenu ili povećanu funciju što se manifestuje brojnim kliničkim znacima i simptomima hipotireoze ili hipertireoze. Nedovoljan unos joda takođe može dovesti do razvoja gušavosti. Ovo je najčešći uzrok gušavosti u svetu. Gušavost izazvana nedostatkom joda može se sprečiti unosom joda u ishrani ili upotrebom suplemenata sa jodom.
3. Razvoj nervnog sistema ploda
U trudnoći je potrebno unositi više joda zbog razvoja mozga fetusa (ploda) (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26268911/). Smanjene količine joda u trudnoći dovode do problema u kognitivnom razvoju deteta i do smanjenja inteligencije. Preporučeni dnevni unos joda tokom trudnoće je 220 mcg (preporučena količina kod odraslih osoba je 150 mcg dnevno) (https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-Consumer/). Preporučena dnevna količina joda tokom dojenja je 290 mcg. Povećane potrebe za jodom tokom dojenja (laktacije) su rezultat izlučivanja joda putem mleka, a na ovaj način se jod prenosi majčinim mlekom na dojenče. U ovom uzrastu razvoja funkcija mozga je veoma intenzivan, pa su potrebe za jodom kod dojenčadi 110 mcg dnevno dok ne navrše 6 meseci starosti (https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-Consumer/).
4. Poboljšanje kognitivnih funkcija bebe i deteta
Iste neurološke koristi joda tokom trudnoće mogu se proširiti i na zdravu funkciju mozga tokom detinjstva. Jod smanjuje rizik od zaostajanja u razvoju deteta i intelektualnih teškoća (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25231449/).
5. Jod može pomoći u lečenju fibrocistične bolesti dojke
Fibrocistična bolest dojke je nekancerozno stanje najčešće je kod žena u reproduktivnom dobu koje se manifestuje u vidu bolnih kvržica u dojkama. Neke naučne studije ukazuju da jod može biti veoma koristan u tretmanu ovog stanja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18590348/).
6. Dezinfekcija vode
Jod se može koristiti u dezinfekciji vode. Ovo može biti posebno korisno ako nemate pristup pitkoj vodi zbog putovanja ili posledica prirodnih katastrofa. Najčešće se koriste tablete joda, a uputstva za upotrebu se mogu razlikovati u zavisnosti od proizvođača (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10964787/).
7. Zaštita od radijacije
U slučaju nuklearnih katastrofa, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju upotrebu kalijum jodida (KI) za zaštitu štitne žlezde od oštećenja zračenjem. Iako KI nije potpuno bezbedan, što se pre uzme, smatra se da je štitna žlezda bolje zaštićena u slučaju ove vrste hitnosti.
8. Lokalni tretman infekcija
Jod u tečnom obliku se može u lečenju i sprečavanju lokalnih infekcija. Deluje tako što ubija bakterije u i oko rana na koži. Jod se lokalno ne sme koristiti kod novorođenčadi. Takođe se ne sme koristiti za duboke posekotine, ugrize životinja ili opekotine.
Simptomi nedostatka joda
Nedostatak joda može se dijagnostikovati samo putem urina.
Simptomi niskog nivoa joda se prvenstveno otkrivaju kroz simptome štitne žlezde, kao što su:
-
uvećana štitna žlezda,
-
štitna žlezda koja je bolna ili osetljiva na dodir,
-
otežano disanje, naročito u ležećem položaju,
-
otežano gutanje,
-
umor,
-
ekstremni osećaj hladnoće, uprkos normalnim temperaturama,
-
gubitak kose,
-
depresija,
-
zaboravnost,
-
nenamerno povećanje telesne težine.
Znaci i simptomi nedostatka joda
Jod je esencijalni mineral koji se obično nalazi u plodovima mora. Štitna žlezda ga koristi za proizvodnju hormona koji pomažu u kontroli rasta, popravljaju oštećenja ćelija i podržavaju zdrav metabolizam (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3596953/).
Nažalost, jedna trećina čovečanstva je riziku od nedostatka joda zbog nedovoljnog unosa joda naročito u područjima deficitarnim u ovom minerala, u (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372892/).
Osobe sa najvećim rizikom za nedostatak (deficit) joda su (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12748410/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074887/):
-
trudnice,
-
osobe koje žive u zemljama/područjima gde u tlu ima vrlo malo joda. Ovo uključuje južnu Aziju, jugoistočnu Aziju, Novi Zeland i evropske zemlje,
-
osobe koje ne koriste jodiranu so,
-
osobe koje se pridržavaju vegetarijanske ili veganske ishrane.
Nedostatak joda može izazvati neprijatne, pa čak i teške simptome. Oni uključuju oticanje vrata, probleme vezane za trudnoću, povećanje telesne težine i poteškoće u učenju. Simptomi nedostatka joda su vrlo slični simptomima hipotiroidizma ili niskog nivoa hormona štitne žlezde. Pošto se jod koristi za proizvodnju hormona štitne žlezde, nedostatak joda dovodi do hipotireoze.
10 znakova i simptoma nedostatka joda.
1. Otok na prednjoj strani vrata
Otok u prednjem delu vrata je najčešći simptom nedostatka joda. Ovo se naziva gušavost i javlja se kada štitna žlezda postane prevelika. Štitna žlezda je mala žlezda u obliku leptira u prednjem delu vrata. Proizvodi hormone T3 i T4 po prijemu signala preko hormona hipofize koji stimuliše štitnu žlezdu (TSH) (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278958/). Kada nivo TSH u krvi poraste, proizvodnja hormona T3 i T4 u štitnoj žlezdi je stimulisana i za ovaj process se koristi jod. Međutim, kada u telu nedostaje jod, ne može se sintetisati dovoljno T3 i T4. Da bi nadoknadila nedostatak T3 i T4, štitna žlezda radi napornije što dovodi do rasta i razmnožavanja ćelija i na kraju do gušavosti odnosno uvećanja žlezde. Na sreću, većina slučajeva se može lečiti povećanjem unosa joda. Međutim, ako se guša ne leči dugi niz godina, to može izazvati trajno oštećenje štitne žlezde.
2. Neočekivano povećanje telesne težine
Neočekivano povećanje telesne težine je još jedan znak nedostatka joda. To se javlja zato što hormoni štitne žlezde pomažu u kontroli brzine metabolizma - procesa u kojima telo pretvara hranu u energiju i toplotu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18279014/). Kada je nivo hormona štitne žlezde nizak, telo sagoreva manje kalorija u mirovanju. Nažalost, to znači da se više kalorija iz hrane koju jedete skladišti kao mast (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18279014/). Dovoljan unos joda stimuliše sintesu T3 i T4 što može pomoći da se preokrenu efekti sporog metabolizma.
3. Umor i slabost
Umor i slabost su takođe uobičajeni simptomi nedostatka joda. Naučne studije su otkrile da se skoro 80% osoba sa niskim nivoom hormona štitne žlezde, u slučaju nedostatka joda, oseća umorno, tromo i slabo (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2895281/). Ovi simptomi se javljaju jer hormoni štitne žlezde pomažu telu da proizvodi energiju. Kada je nivo hormona štitne žlezde nizak, telo ne može da proizvede toliko energije koliko obično čini. To može uzrokovati pad nivoa energije i osećaj slabosti. Umor i slabost najčešći simptomi među onima sa niskim ili blago sniženim nivoom hormona štitne žlezde.
4. Gubitak kose
Hormoni štitne žlezde pomažu u kontroli rasta folikula dlake. Kada je nivo hormona štitne žlezde nizak, folikuli dlake mogu prestati da se regenerišu. Vremenom to može dovesti do gubitka kose (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10792210/). Iz tog razloga, osobe sa nedostatkom joda takođe mogu patiti od opadanja kose i gubitka kose (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2634852/). Ako se javi gubitak kose zbog nedostatka joda, unos dovoljne količine ovog minerala može pomoći da se zaustavi gubitak kose.
5. Suva, perutava koža
Suva, perutava koža je jedan od simptoma nedostatka joda. Kod dve trećine osoba sa niskim nivoom hormona štitne žlezde se javlja suva, perutava kožu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2895281/). Hormoni štitne žlezde pomažu ćelijama kože da se regenerišu. Kada su nivoi hormona štitne žlezde niski, ova regeneracija se ne odvija normalno (usporava se), što vremenom dovodi do suve, perutave kože (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3219173/). Osim toga, hormoni štitne žlezde pomažu telu da reguliše znojenje. Osobe sa nižim nivoom hormona štitne žlezde sklone su da se manje znoje (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0026049572900078). S obzirom na to da znoj održava kožu vlažnom i hidriranom, nedostatak znoja može biti još jedan razlog zašto je suva, perutava koža uobičajen znak nedostatka joda.
6. Osećaj hladnoće
Osećaj hladnoće je čest simptom nedostatka joda. Kod više od 80% osoba sa niskim nivoom hormona štitne žlezde javlja se osećaj hladnoće (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2895281/). S obzirom na to da hormoni štitne žlezde regulišu brzinu metabolizma, stvararanje energije i toplote (termogenezu), nizak nivo hormona štitaste žlezde usporava metabolizam i dovodi do manjeg stvaranja toplote, što uzrokuje osećaj hladnoće (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4044302/).
7. Promene pulsa
Nivo joda i hormona štitne žezde utiče na broj otkucaja srca u minutu. Premalo hormona štitaste žlezde može da uzrokuje da srce kuca sporije nego obično (bradikardija), dok previše hormona T3 i T4 dovode do toga da srce kuca brže nego obično (tahikardija) (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4318631/).
8. Problemi pri učenju i pamćenju
Nedostatak joda može uticati na sposobnost učenja i pamćenja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12587187/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9665349/). Naučne studije su pokazale da osobe sa normalnim nivoom hormona štitaste žlezde imaju bolje rezultate na testovima učenja i pamćenja, u poređenju sa onima sa nižim nivoima hormona štitnjače (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3733856/). Hormoni štitaste žlezde su neophodni za rast i razvoj mozga. Zato, nedostatak joda, koji je potreban za stvaranje hormona štitne žlezde, može usporiti razvoj mozga (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10828176/). Takođe, naučne studije su otkrile da je hipokampus, deo mozga koji kontroliše dugoročnu memoriju, manji kod osoba sa niskim nivoom hormona štitnjače (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24205791/).
9. Problemi tokom trudnoće
Trudnice imaju povećan rizik od nedostatka joda. Povećana potreba za jodom nastavlja se tokom laktacije (dojenja), jer bebe dobijaju jod kroz majčino mleko (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22742605/). Nedovoljno konzumiranje joda tokom trudnoće i dojenja ima zdravstvene posledice i za majku i za bebu. Majke mogu doživeti simptome nedovoljno aktivne štitne žlezde, kao što su gušavost, slabost, umor i osećaj hladnoće. U međuvremenu, nedostatak joda kod ploda može usporiti fizički rast i razvoj mozga (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074887/). Štaviše, ozbiljan nedostatak joda može povećati rizik od pobačaja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10826578/).
10. Teški ili nepravilni menstrualni ciklusi - dismenoreja
Obilna i neredovna menstrualna krvarenja mogu nastati kao rezultat nedostatka joda (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1117669/). Kao i većina simptoma nedostatka joda, ovo je takođe povezano sa niskim nivoom hormona štitne žlezde. Istraživanja takođe pokazuju da žene sa niskim nivoom hormona štitne žlezde doživljavaju češće menstrualne cikluse sa obilnim krvarenjem. To je zato što nizak nivo hormona štitne žlezde ometa prenos signala hormona koji su uključeni u menstrualni ciklus (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9238278/).
Na sreću, nedostatak je lako sprečiti. Upotreba jodirane soli ili suplemenata sa jodom je dovoljna da telo zadovolji svoje potrebe za ovim esencijalnim mineralom.