Šta je koenzim q10?
Koenzim Q10 (ubikinon) je jedinjenje koje pomaže u stvaranju energije u ćelijama. Organizam čoveka proizvodi ga prirodno, ali njegova proizvodnja u ćelijama ima tendenciju smanjenja s godinama. Srećom, koenzim Q10 se unosi u organizam i putem suplemenata ili namirnica. Zdravstvena stanja poput bolesti srca, poremećaja nervnog sistema, dijabetesa i razvoj maligniteta povezani su sa niskim nivoom koenzima u telu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24389208/).
Još uvek nije poznato da li niski nivoi Q10 uzrokuju ove bolesti ili su rezultat njih. Jedno je sigurno: mnoštvo istraživanja otkrilo je široku lepezu zdravstvenih blagodati.
Nedostatak koenzima Q10 – simptomi i uzrok
Proizvodnja Q10 opada sa starenjem, već nakon 30-te godine života. Stoga, kod starijih osoba nivo Q10 u organizmu je veoma nizak.
Neki drugi uzroci nedostatka koenzima Q10 u organizmu obuhvataju:
-
nedostatke u ishrani,
-
genetske poremećaje u sintezi ili metabolizmu Q10,
-
povećane zahteve tkiva,
-
mitohondrijske bolesti,
-
oksidativni stres usled starenja, oboljenja ili stila života (pušenje, ishrana, UV zračenje, upotreba nekih lekova)
Evo nekoliko simptoma i stanja koja mogu ukazivati na nedostatak koenzima Q10:
-
Umor i slabost
-
Glavobolje i migrene
-
Povećani krvni pritisak
-
Bol u mišićima i mišićna slabost
-
Kardiovaskularni problemi
-
Problemi s kožom
Važno je napomenuti da se simptomi nedostatka koenzima Q10 mogu preklapati s simptomima drugih zdravstvenih stanja, stoga je za postavljanje dijagnoze i odabir odgovarajućeg tretmana potrebno konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom.
Koenzim Q10 - iskustva
Istraživanja su pokazala da Q10 ima nekoliko ključnih uloga u organizmu.
Jedna od njegovih primarnih funkcija je da pomogne stvaranje energije u ćelijama. Uključen je u nastanak adenozin trifosfata (ATP), koji prenosi energiju unutar ćelija.
Q10 je takođe jak antioksidans i štiti ćelije od oksidativnog oštećenja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25126052/). Prekomerne količine slobodnih radikala dovode do oksidativnog oštećenja, što može ometati redovno funkcionisanje ćelija.
S obzirom na to da se ATP koristi za izvršavanje svih telesnih funkcija, a oksidativni stres može da ošteti ćelije, nije iznenađujuće što su neke hronične bolesti povezane sa niskim nivoom Q10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8241707/).
Koenzim Q10 je prisutan u svakoj ćeliji u telu, ali najviše koncentracije nalaze se u organima sa najvećim energetskim zahtevima, poput jetre, bu brega, srca i pluća (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21966175/).
Koenzim Q10 - za šta je dobar?
Ovo su neki od pozitivnih zdravstvenih efekata :
1. Koenzim Q10 za srce
Česta posledica srčanih poremećaja, kao što su oboljenja koronarnih arterija i povišeni krvni pritisak, jeste srčana insuficijencija. Ovo stanje se razvija kada navedeni problemi negativno utiču na sposobnost srca da se adekvatno kontrahuje, relaksira ili efikasno cirkuliše krv kroz organizam. Istraživanje sprovedeno na uzorku od 420 pacijenata sa srčanom insuficijencijom pokazalo je da dvogodišnja suplementacija koenzimom Q10 dovodi do poboljšanja simptoma i smanjenja rizika od smrti usled srčanih problema.(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25282031/).
U sličnoj studiji, koja je obuhvatila 641 učesnika koji su primali ili suplemente koenzima Q10 ili placebo tokom godinu dana, uočeno je da su članovi grupe koja je koristila Q10 ređe završavali u bolnici zbog pogoršanja srčane insuficijencije i imali manji broj teških komplikacija (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8241697/).
Suplementacija koenzimom Q10 doprinosi regeneraciji optimalnih energetskih nivoa, umanjuje oksidativna oštećenja i unapređuje funkciju srca, čime indirektno pruža podršku u tretmanu srčane insuficijencije. Osim toga, koenzim Q10 može imati korisni uticaj u tretiranju srčanih bolesti tako što poboljšava rad srca, podstiče produkciju ATP-a neophodnog za rad srčanog mišića, te ograničava oksidativna oštećenja i pridonosi smanjenju hipertenzije.
2. Koenzim Q10 i plodnost
S godinama, reproduktivna sposobnost žena opada usled smanjenja broja i kvaliteta njihovih jajnih ćelija. U ovom procesu koenzim Q10 igra značajnu ulogu. Kako osobe stare, proizvodnja koenzima Q10 prirodno se smanjuje, što umanjuje sposobnost organizma da zaštiti jajne ćelije i folikule od štetnog uticaja oksidacije (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26111777/). Međutim, dodavanje koenzima Q10 kao suplementa može pomoći u ublažavanju ovih efekata starenja na jajne ćelije, potencijalno poboljšavajući njihov kvalitet i brojnost.
U muškaraca, slično se dešava sa spermatozoidima, koji su takođe podložni oksidativnom oštećenju. Ovo može dovesti do smanjenja broja spermatozoida, njihove pokretljivosti, kvaliteta i na kraju do neplodnosti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23912751/). Istraživanja pokazuju da suplementacija koenzima Q10 može značajno poboljšati ove parametre sperme, pojačavajući njihovu antioksidativnu zaštitu i time povećavajući šanse za uspešnu oplodnju (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28066832/).
Dakle, koenzim Q10 ima važnu ulogu u podršci reproduktivnog zdravlja kako muškaraca, tako i žena, pomažući u očuvanju kvaliteta jajnih ćelija kod žena i poboljšanju kvaliteta sperme kod muškaraca.
3. Koenzim Q10 za kožu
Koža predstavlja najveći organ ljudskog tela i kontinuirano je izložena faktorima koji mogu ubrzati njeno starenje, kako iz našeg unutrašnjeg, tako i iz spoljašnjeg okruženja. Unutrašnje štetne pojave obuhvataju oštećenja na nivou ćelija i disbalans hormona, dok se među spoljašnje ubrajaju elementi poput ultravioletnih (UV) zraka i zagađivača iz vazduha.
Ovakvi štetni efekti mogu dovesti do umanjenja hidratacije kože i smanjene sposobnosti odbrane od eksternih napadača, rezultirajući u tanjim slojevima kože (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25906193/). Upotreba koenzima Q10, bilo kroz direktnu aplikaciju na kožu u obliku kozmetičkih proizvoda ili kroz suplementaciju, pokazala se efikasnom u ublažavanju štete nastale ovim faktorima. To se dešava kroz povećanje proizvodnje energije u ćelijama kože i pojačavanje antioksidativne zaštite.
Osim toga, koenzim Q10 doprinosi smanjenju oksidativnih oštećenja izazvanih UV zracima i smanjuje vidljivost bora, pružajući anti-aging efekte na koži(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10416055/). Takođe, uočeno je da osobe sa nižim nivoima koenzima Q10 imaju veći rizik od razvoja melanoma (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16443053/).
Stoga, primena koenzima Q10, kako spoljašnjom upotrebom tako i unutrašnjom suplementacijom, može umanjiti sunčeva oštećenja kože, pojačati njenu antioksidativnu odbranu, doprineti smanjenju bora i delovati preventivno protiv starenja i smanjiti verovatnoću za nastanak melanoma.
4. Koenzim Q10 i migrena
Poremećaj u radu mitohondrija može izazvati preveliki priliv kalcijuma u ćelije, intenziviranje proizvodnje slobodnih radikala i oslabljenu antioksidativnu odbranu. Ovo stanje može dovesti do smanjene energetske dostupnosti u ćelijama mozga, što može uzrokovati migrene (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21586650/). Budući da se koenzim Q10 primarno nalazi u mitohondrijama, utvrđeno je da doprinosi poboljšanju funkcionalnosti mitohondrija i pomaže u ublažavanju upalnih procesa koji mogu nastati prilikom migrenskih napada.
Istraživanje je otkrilo da dodatak prehrani sa CoQ10 značajno smanjuje učestalost migrena u poređenju s placebo efektom kod 42 učesnika, te se preporučuje kao sredstvo za prevenciju migrenskih napada (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15728298/).Takođe, zabeležen je nizak nivo koenzima Q10 kod osoba sklonih migrenama.
Obimna studija sa 1550 tinejdžera pokazala je smanjenje učestalosti i intenziteta migrenskih napada nakon uzimanja koenzima Q10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17355497/). Stoga, Q10 ne samo da služi kao tretman za migrene, već može i sprečiti njihovo pojavljivanje.
5. Koenzim Q 10 i fizička izdržljivost
Oksidativni stres može negativno uticati na sposobnost mišića. Na sličan način, ako mitohondrije ne funkcionišu pravilno, to može dovesti do smanjene proizvodnje energije unutar mišića, što rezultira manjom snagom i izdržljivošću tokom fizičkog napora. Koenzim Q10 igra ključnu ulogu u smanjenju oksidativnog stresa i poboljšanju funkcije mitohondrija za proizvodnju energije, čime se povećava efikasnost telesnih performansi prilikom vežbanja i drugih aktivnosti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21681167/).
Uzimanje dodataka koenzima Q10 može dodatno podstaknuti mišićnu snagu tokom vjvežbanja i pomoći u smanjenju osećaja zamora, što dovodi do boljih sportskih rezultata i manje izraženog zamora (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19644406/).
6. Koenzim Q10 i dijabetes
Oksidativni stres može dovesti do oštećenja ćelija, što može imati za posledicu pojavu metaboličkih bolesti, uključujući dijabetes. Problemi sa funkcijom mitohondrija mogu biti povezani sa povećanom rezistencijom na insulin (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28811612/). Istraživanja su otkrila da koenzim Q10 ima ulogu u poboljšanju osetljivosti na insulin, smanjenju rezistencije na insulin i u regulaciji nivoa šećera u krvi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24586567/).
Korišćenje dodataka ishrani sa koenzimom Q10 tokom perioda od 12 nedelja kod ljudi sa tipom 2 dijabetesa pokazalo je značajno smanjenje nivoa glukoze u krvi natašte i vrednosti hemoglobina A1C, koji odražava prosečan nivo šećera u krvi u protekla dva do tri meseca, kao i smanjenje nivoa triglicerida u krvi. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26413493/).
Pored toga, koenzim Q10 može doprineti prevenciji dijabetesa podsticanjem razgradnje masti i smanjenjem akumulacije masnih ćelija koje mogu dovesti do gojaznosti ili dijabetesa tipa 2 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29663894/). Upotreba dodataka sa koenzimom Q10 može pomoći u poboljšanju osetljivosti na insulin i regulaciji nivoa šećera u krvi kod osoba sa dijabetesom, kao i u smanjenju gojaznosti, nivoa triglicerida i poboljšanju parametara povezanih sa metaboličkim sindromom.
7. Koenzim Q10 i mozak
Mitohondrije predstavljaju ključne proizvođače energije unutar moždanih ćelija. Funkcionalnost mitohondrija se smanjuje s godinama, a opšti pad u njihovoj funkciji može rezultirati umiranjem moždanih ćelija, te razvojem neuroloških oboljenja poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti. Mozak je posebno osetljiv na oksidativno oštećenje zahvaljujući visokoj koncentraciji masti i ogromnoj potrebi za kiseonikom. Takvo oksidativno oštećenje pojačava stvaranje štetnih spojeva koji negativno utiču na pamćenje, kognitivne sposobnosti i telesne funkcije.
Primena koenzima Q10 pokazuje neuroprotektivna svojstva, s mogućnošću usporavanja razvoja Alchajmerove (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18560133/) i Parkinsonove bolesti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12374491/). Pokazalo se da koenzim Q10 štiti neuronske ćelije od oksidativnog stresa te umanjuje efekte štetnih spojeva koji mogu dovesti do neurodegenerativnih stanja poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.
8. Koenzim Q10 – dejstvo na pluća
Među svim organima, pluća su najizloženija uticaju kiseonika i atmosferskih zagađivača, što ih čini posebno ranjivima na oksidativna oštećenja. Ova oštećenja, zajedno s nedostatkom antioksidativne obrane, uključujući smanjene nivoa koenzima Q10, mogu biti temelj za nastanak respiratornih oboljenja kao što su astma i hronična opstruktivna plućna bolest (HOBP) (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16289557/). Istraživanja su utvrdila da osobe obolele od ovih stanja često imaju smanjene količine CoQ10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12169177/).
Jedna studija o pacijentima s astmom otkrila je da dopuna koenzimom Q10 umanjuje upalne procese kod astmatičara i smanjuje potrebu za kortikosteroidima (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16873952/). Još jedno istraživanje pokazalo je da suplementacija koenzimom Q10 poboljšava sposobnost vežbanja kod pacijenata s HOBP, zahvaljujući poboljšanoj oksigenaciji tkiva i pulsu. Dakle, korišćenje dodataka prehrani sa koenzimom Q10 može ublažiti upalne reakcije u disajnim putevima kod pacijenata s astmom i HOBP i pospešiti oksigenaciju tkiva.
Koenzim Q10 – dnevna doza i nus pojave
Koenzim QK10 se javlja u dva različita oblika - ubihinol i ubihinon.Ubihinol čini 90% koenzima Q10 u krvi i predstavlja oblik koji se najviše apsorbuje. Koenzim Q10 ima dobru podnošljivost, bezbednost i nisku toksičnost.
Standardna doza koenzima Q10 kreće se u opsegu od 90 mg do 200 mg dnevno, mada se i doze do 1200 mg dobro podnose bez ikakvih ozbiljnih neželjenih efekata (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19096117/). Uzimanje suplemenata koenzima Q10 sa hranom može pomoći vašem telu da ga apsorbuje do tri puta brže nego uzimanje bez hrane. Pored toga, neki proizvodi nude solubilizovani oblik koenzima Q10 ili kombinaciju sa lipidima kako bi se poboljšala njegovu apsorpciju.
Ukoliko se pojave simptomi kao što su glavobolja, mučnina, gubitak apetita ili dijareja, potrebno je dnevnu dozu koenzima Q10 podeliti u 3 doze. Bezbednost primene koenzima Q10 kod trudnica i dojilja nije utvrđena. Ukoliko u tim stanjima želite da koristite koenzim Q10 u vidu suplemenata konsultujte se sa vašim izabranim lekarom.
Organizam ne čuva (ne deponuje) koenzim Q10, a unos suplemenata koenzima Q10 ne smanjuje njegovo stvaranje u organizmu. Stoga se preporučuje kontinuirana upotreba koenzima Q10 kako bi se ispoljili njegovi zdravstveni benefiti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19096118/).
Budući da se proizvodnja koenzima smanjuje s godinama, odrasli svih uzrasta mogu imati brojne koristi upotrebom suplemenata.
Koenzim Q10 preparati u eApoteci
U bogatom asortimanu eapoteka.rs nalaze se preparati koenzima Q10:
-
u vidu suplemenata: M.E.V. Feller CoQ10, Supradyn Q10, Galenika (Oligovit Q10), Biofar Cardio Q10 Direct, Betavit Q10, Maxmedica Coenzyme Q10, Cellenergy Q10, Alkakaps Coenzyme Q10 forte u vidu kapsula…
-
u vidu anti age krema sa koenzimom Q10: Eucerin Q10 Active dnevna krema, Eucerin Q10 Active noćna krema, Eucerin Q10 Active krema za područje oko očiju, Sebamed Q10 losion, Sebamed Q10 krema za lice, Sebamed Q10 krema za predeo oko očiju, Nivea Q10 Power dnevna krema protiv bora, Nivea Q10 Power noćna krema protiv bora, Nivea Q10 Power krema protiv bora oko očiju...