Masna koža glave brzo čini da tek oprana lepršava kosa brzo postane neugledna slepljena zbrka na glavi. Na žalost, i sam osećaj masne kože glave je neprijatan. Ali ne očajavajte! Postoji mnogo načina da pomognete Vašoj izmučenoj kosi.
U neki slučajevima proćiće dva ili tri dana pre nego što se kosa zamasti, ali kod nekih se to dogodi već tokom istog dana. Razumevanje samog procesa koji se odvija u korenu kose je prvi korak da pronalaženju rešenja za mašćenje kose. Žlezde koje luče sebum se nalaze tik uz koren kose odakle raste nova vlas, ispod kože. Sebum (što na latinskom znači masnoća) čini kosu sjajnom i daje joj gipkost. Sadrži i druge sastojke pored masti, koji čine kosu i kožu glave zdravim. Mada previše i najboljih stvari (kao što je sebum) može imate neželjene posledice kao što je na primer mašćenje i slepljivanje kose.
Šta uvećava lučenje sebuma?
Postoji više razloga za prekomerno lučenje sebuma i samim tim i mašćenje kose i kože glave. Postoje genetske predispozicije kod nekih ljudi za prekomerno lučenje sebuma. Hormonski poremećaji kakvi se dečavaju na primer u pubertetu ili tokom trudnoće znaju da podstaknu rad žlezdi koje luče sebum. A ovo važi i za bilo koju situaciju koja utiče na naše raspoloženje ili zdravstveno stanje. Postoje lekovi i hormoni koji kada se uzimaju takođe dovode do manjih ili većih poremećaja u lučenju sebuma.
Pravilna nega kose za masnu kožu glave
Pravilna nega masne kose počinje odabirom šampona, kao i pravilnim metodama pranja. Redovna i temeljna nega kose svakako doprinosi rešavanju problema masne kose i kože glave. Obavezno koristite blagi šampon ili šampon namenski napravljen za masnu kosu. Proizvodi poput sapuna i deterdženata se vezuju za masti i vosak u sebumu, što čini lakšim da se isperu samo vodom. Šamponi sa ekstraktima biljaka takođe su uspešni u borbi protiv izuzetno masne kose. Ruzmarin, kamilica, kopriva i žalfija su odavno poznati u borbi protiv masne kose. Mada manje poznati, i rastavić i divlji kesten su efektivni protiv prekomernog lučenja sebuma i umiruju nadraženu kožu glave. Preporučujemo da ove sastojke potražite i u balsamima koji se ne ispiraju, jer su ti proizvodi jednostavni za upotrebu, ne oduzimaju previše vremena prilikom upotrebe, a efektivni su i ne otežavaju kosu.
Masna kosa i njeno oblikovanje
Ne morate izbegavati proizvode za oblikovanje kose ako po prirodi imate masnu kosu. Pena za kosu sadrži alkohol i stoga je baš pogodna za masnu kosu. Čini kosu malo manje masnom, a svakoj vlasi daje zaštitni sloj. Tako da istovremeno imate dve prednosti od korišćenja samo pene za kosu. Masne čestice su neutralisane, a kosa dobija primetan volumen. Mada je kosa masna pri korenu, na krajevima ipak može biti suva. Jednostavno nanesite balsame i tretmane koji se ne ispiraju na krajeve (nikako ne i na koren kose). Ovo daje voluem kosi i hidrira je.
Pravilan način pranja masne kose
Uopšteno pravilo je da perete kosu dva do tri puta nedeljno. Mada ponekad masna kosa zahteva da je perete svaki dan. Koristite malku, a ne vrelu vodu. Izbegavajte da se fenirate. Nanesite šampon na kožu glave i nežno umasirajte. Masiranjem odvajate višak sebuma od kože i tako koža glave neće biti masna duže vremena. Ostavite šampon da deluje na kosi dva minuta pre ispiranja mlakom vodom.