Iako je čest problem, loš san može imati ozbiljne zdravstvene posledice. Loš san može da iscrpi energiju, smanji produktivnost i poveća rizik od bolesti poput visokog krvnog pritiska i dijabetesa (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547676/). Melatonin je hormon koji govori telu kada je vreme da spava. Takođe je veoma koristan suplement kod osoba koje se bore da zaspe.
Šta je melatonin?
Melatonin je hormon koji se stvara u epifizi (pinealna žlezda) u mozgu, ali i u drugim tkivima kao što su oči, koštana srž, koža, limfociti i creva (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5405617/). Često se naziva „hormon spavanja“, jer visoki nivoi pomažu osobi da zaspi (jednostavno daje telu do znanja da je noć, pa se može lakše opustiti i utonuti u san).
Suplementi melatonina često koriste osobe sa nesanicom i kod putne insomnije (jet lag).
Melatonin je takođe moćan antioksidans, koji može pružiti niz drugih blagodeti:
-
podržati zdravlje očiju
-
lečiti čir na želucu i gorušicu
-
ublažiti simptome zujanja u uhu (tinitusa)
-
povećati nivo hormona rasta kod muškaraca
Melatonin - dejstvo
Melatonin deluje zajedno sa cirkadijalnim ritmom tela (unutrašnji sat). Obaveštava organizam kada je vreme spavati i probuditi se. Melatonin takođe pomaže u regulisanju telesne temperature, krvnog pritiska i nivoa nekih hormona (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534823/).
Nivoi melatonina počinju da rastu u telu kada je napolju mrak, signalizirajući telu da je vreme za spavanje, a zatim se melatonin vezuje za receptore u mozgu da pomogne u smanjenju nervne aktivnosti. Može smanjiti nivo dopamina, hormona koji povećava budnost. Takođe je uključen u neke aspekte dnevnog i noćnog ciklusa očiju (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4970552/). Suprotno tome, svetlost potiskuje proizvodnju melatonina.
Nedostatak melatonina – simptomi i uzrok
Evo nekih od najčešćih simptoma i problema povezanih s nedostatkom melatonina:
-
Poremećaji spavanja, uključujući poteškoće da se zaspi, česte buđenje tokom noći, plitak san i rano buđenje ujutro.
-
Promene raspoloženja, uključujući depresiju, anksioznost i iritabilnost
-
Smanjen kvalitet spavanja - čak i kada osoba može da zaspi, nedostatak melatonina utiče na dubinu i kvalitet spavanja, što dovodi do neispavanosti i umora tokom dana
-
Poremećaj ciklusa spavanja i budnosti - Melatonin pomaže u regulaciji našeg unutrašnjeg sata, pa nedostatak može dovesti do dezorganizacije prirodnog ritma spavanja i budnosti
-
Smanjena koncentracija i pamćenje
-
Povećana osetljivost na promene vremena - neki ljudi s nedostatkom melatonina mogu primetiti da su osetljiviji na promene vremenskih uslova i godišnjih doba
-
Problemi s imunitetom – nedostatak melatonina može dovesti do češćih infekcija ili sporijeg oporavka od bolesti
Mnogo je faktora koji mogu prouzrokovati nizak nivo melatonina noću (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3354573/).
-
Stres
-
Pušenje
-
Izlaganje previše svetlosti noću (uključujući plavo svetlo TV ekrana, računara i mobilnih telefona)
-
Nedovoljno prirodnog svetla tokom dana
-
Rad u smeni
-
Starenje utiču na proizvodnju melatonina
Za šta je dobar melatonin?
Uzimanje suplemenata melatonina može pomoći normalizaciji unutrašnjeg sata. Takođe, može podržati zdravlje očiju, ublažiti simptome tinitusa, lečiti čir na želucu i gorušicu i povećati nivo hormona rasta kod mladih muškaraca.
Melatonin za spavanje
Melatonin pomaže da se brže zaspi i dovodi do boljeg kvaliteta sna. Pored toga, melatonin efikasno pomaže u privremenom poremećajem spavanja kao što je jet lag. Jet lag se javlja kada unutrašnji sat tela nije sinhronizovan sa novom vremenskom zonom. Smenski radnici takođe mogu iskusiti simptome jet lag-a.
Podržava zdravlje očiju
Zdravi nivoi melatonina mogu podržati zdravlje očiju. Melatonin je snažan antioksidant koji smanjuje rizik od očnih bolesti, poput starosne makularne degeneracije (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jpi.12430).
Pomoć u lečenju gorušice i gastritisa
Antioksidativna svojstva melatonina mogu pomoći u lečenju čira na želucu i ublažiti gorušicu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20443220/).
Tinitus
Melatonin može smanjiti simptome tinitusa. Tinitus je stanje koje karakteriše stalno zujanje u ušima. Tinitus je veoma neprijatan kada je manje pozadinske buke, na primer kada pokušavate da zaspite. Zanimljivo je da uzimanje melatonina može pomoći u smanjenju simptoma tinitusa i pomoći osobi da zaspi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24945170/).
Melatonin i hormon rasta
Može da pomogne kod povećanja hormona rasta u muškaraca.
Hormon rasta se prirodno oslobađa tokom spavanja. Kod zdravih mladih muškaraca uzimanje melatonina može pomoći u povećanju nivoa hormona rasta (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10594526/).
Melatonin suplementi (tablete za spavanje, sprej…) u eApoteci
eapoteka.rs nudi različite preparate melatonina: Jamieson Melatonin Sprej, Protect Melatosan, Strong Nature Deep Sleep, Dormirin Rapid Oralni Sprej, Dormirin Forte, ESI Melatonin Pura, Esi Melatonin Pura Aktiv... i to u oblicima melatonin kapsule, melatonin tablete, melatonin sprej.