Dijabetes tipa 2 i zdravlje stopala
Komplikacije na stopalima odoba sa dijabetesom (“dijabetesno stopalo”) nastaju kao posledica neuropatije i problema sa cirkulacijom - što utiče na otežanio zarastanje rana. Na taj način, česti i uobičajeni problem sa kožom kao što su žuljevi, posekotine i ozlede mogu postati ozbiljan problem.
Vrste problema sa dijabetičkim stopalima
Dijabetes kojim se ne upravlja dobro (koji nije pod dobrom kontrolom) može dovesti do sporijeg zarastanja rana. Ove sporo zarastajuće rane može da se zakomplikuje razvojem infekcije.
Ostali problemi sa stopalima, poput žuljeva, takođe su česti kod ljudi sa dijabetesom. Iako možda žuljevi ne deluju zabrinjavajuće, ako se ne uklone blageovremeno, mogu se pretvoriti u čireve ili otvorene rane.
Osobe sa dijabetesom takođe su izložene riziku od nastanka tzv. Charcot-ovog zgloba, stanja u kojem se zglob koji nosi težinu progresivno degeneriše, što dovodi do gubitka i deformacije kostiju.
Zbog oštećenja nerva, osobe sa dijabetesom često ne primećuju odmah da postoje problemi sa stopalima.
Vremenom, kod osoba sa dijabetesnom neuropatijom na stopalima se mogu razviti problemi koji se ne mogu izlečiti ka oi gangrena, što može dovesti do amputacije. Dijabetes je jedan od vodećih uzroka amputacija donjih ekstremiteta.
Šta uzrokuje probleme stopala povezanih sa dijabetesom?
Visok nivo šećera (glukoze) u krvi kod osoba sa dijabetesom može prouzrokovati perifernu neuropatiju - utrnulost i gubitak osećaja zbog oštećenja nerava koji inervišu stopala.
Osobe sa dijabetesnom neuropatijom ne mogu da osećaju različite senzacije, poput pritiska ili dodira, podjednako dobro kao osobe bez oštećenja nerava. S druge strane, periferna neuropatija je često vrlo bolna, uzrokuje osećaj vreline, peckanje ili druge bolne osećaje u stopalima.
Ako se rana ne oseti odmah, može proći nekontrolisano. Loša cirkulacija može otežati zarastanje ovih rana. Tada se može pojaviti i zakomplikovati infekcija i postati toliko ozbiljna da amputacija postaje neophodna.
Svakodnevna provera stopala je veoma važan deo nege osoba sa dijabetesom. Promene na stopalima mogu uključivati:
-
žuljevi ili kurje oči,
-
rane,
-
posekotine,
-
crvene ili otečene mrlje na stopalima,
-
žarišta ili područja koja su topla na dodir,
-
promene u boji kože,
-
urastao ili obrastao nokat na nožnom prstu,
-
suva ili ispucala koža.
Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, obavezno se odmah obratite lekaru.
Kako se mogu sprečiti problemi sa stopalima povezani sa dijabetesom?
Pored održavanja nivoa šećera u krvi unutar ciljnog opsega, postoji i nekoliko koraka koje osobe sa dijabetesom mogu preduzeti da bi se sprečila pojava komplikacija na stopalima.
Kako bi se poboljšai protok krvi u donjim ekstremitetima, osobe sa dijabetesom treba što je moguće redovnije i čeđće da hodaju u obući koja je:
-
Čvrsta,
-
Udobna,
-
Zatvorena.
Vežbanjem se takođe smanjuje hipertenzija (povišen krvni pritisak) i smanjuje težina, što je presudno.
Saveti za zdrava stopala
Da biste održali stopala zdravima, sledite ove savete:
-
Proveravajte stopala svakodnevno. Ovo uključuje i kožu između prstiju. Ako ne vidite stopala, koristite ogledalo da biste sebi pomogli.
-
Posetite izabranog lekara. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnikom ako primetite rane ili promene na nogama.
-
Ne hodajte bosi, čak ni po kući. Male rane se mogu pretvoriti u velike probleme. Hodanje po vrućem pločniku bez obuće može dovesti do ođtećenja koja možda nećete osetiti.
-
Razmislite o smanjenju ili odvikavanju od pušenja. Pušenje sužava krvne sudove i doprinosi slaboj cirkulaciji.
-
Stopala treba da budu čista i suva.
-
Izbegavajte toplu vodu. Proveravajte temperaturu vode u kadi rukom, a ne nogom.
-
Obrežite nokte na nogama nakon kupanja. Isecite nokat ravno, a zatim isturpijajte mekom turpijom za nokte. Proverite da li postoje oštre ivice i nikada ne režite kožu oko nokta.
-
Nikada nemojte sami rezati žuljeve ili kurje oči, niti na njima koristiti hemikalije koje se prodaju bez recepta. Posetite pedikir.
-
Nosite odgovarajuću obuću. Uverite se da obuća ne žuljaj, a da su čarape izrađene od prirodnih vlakana, poput pamuka ili vune. Ne nosite novu obuću duže od sat vremena. Pažljivo proverite stopala nakon skidanja obuće. Izbegavajte visoke potpetice i cipele sa šiljastim prstima.
-
Stopala treba da budu topla. Ako su vam stopala hladna, zagrejte ih u čarapama.
-
Ubek budite u pokretu. Menjajte položaj stopala i nožnih prstiju i pokrećite zglobove dok sedite.
-
Nemojre prekrđtati noge. To bi moglo da ograniči protok krvi.
-
Ozbiljno shvatite sve povrede na stopalima i nogama.