Kako bezbedno do brže preplanulosti na suncu?
Mnogi ljudi vole preplanuli izgled kože tokom leta, ali produženo izlaganje suncu ima niz rizika, uključujući pojavu melanoma i drugih oblika maligniteta kože.
Čak kada se nanese preparat za sunčanje, sunčanje na otvorenom nije bez rizika. Ako želite da vam ten bude preplanuo, moguće je smanjiti rizik dugotrajnog izlaganja suncu kraćim sunčanjem i uz adekvatnu pripremu za preplanuli izgled. Ovo će vam pomoći da izbegnete produženo izlaganje UV zračenju i da smanjite rizik od raka kože.
Saveti za bržu preplanulost i nekoliko mera predostrožnosti kojih treba biti svestan
Kako brže dobiti preplanuli ten?
Koristite preparat za sunčanje sa SPF30. Uvek koristite kremu za sunčanje sa UV zaštitom širokog spektra od najmanje 30 SPF. Nikada ne koristite ulje za sunčanje koje ne sadrži zaštitu od sunca. Obavezno nanesite kremu za sunčanje u roku od 20 minuta nakon izlaska napolje. SPF30 je dovoljno jak da blokira UVA i UVB zrake, ali ne toliko jak da ne biste preplanuli. Pokrijte kožu lica i tela dovoljnom količinom preparata za sunčanje.
Često menjajte položaje. Ovo će vam pomoći da izbegnete opekotine jednog dela tela.
Koristite suplemente sa beta karotenom što će sigurno pomoći da dobijete preplanuli ten bez opekotina (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23053552/). Naučne studije pokazuju da beta karoten može da pomogne u smanjenju osetljivosti na sunce što je veoma značajno kod osoba sa fotosenzibilnim bolestima (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19104740/).
Pokušajte da dodatno koristite ulja sa prirodnim SPF. Iako ova ulja ne mogu da zamene vaše uobičajeno sredstvo za sunčanje, određena ulja poput avokada, kokosa, maline i šargarepe mogu pružiti dodatnu dozu hidratacije i SPF zaštite pored redovne zaštite od UV zračenja sunca.
Nemojte boraviti napolju duže nego što vaša koža može stvoriti melanin. Melanin je pigment odgovoran za tamnjenje. Postoji takozvana tačka prekida sinteze melanina, što je obično nakon 2 do 3 sata izlaganja suncu. Posle ovog vremena, vaša koža neće potamneti tokom tok dana. Ako ostanete izloženi suncu nakon tog perioda nanećete štetu koži (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3699939/).
Jedite hranu bogatu likopenom kao što su paradajz i lubenica. Naučne studije su potvrdile da likopen pomaže u prirodnoj zaštiti kože od UV zraka (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20854436/).
Pametno odaberite vreme sunčanja. Ako vam je cilj da brzo dobijete preplanuli ten, sunce je obično najjače između podneva i 15 sati. Međutim, imajte na umu da će, dok je sunčevo zračenje najjače tokom ovog vremena, najviše štete naneti zbog intenziteta UV zraka i verovatno će povećati rizik od raka kože. Ukoliko imate izuzetno svetlu kožu, najbolje je da se sunčate ujutro ili posle 15 sati kako bi se izbegla pojava opekotina.
Tražite hlad. Pravljenje pauza u sunčanju smanjuje mogućnost nastanka opekotina, a koža će se odmoriti od jake vrućine.
Pripremite kožu pre sunčanja. Adekvatna priprema kože pre izlaganja suncu može vam pomoći da preplanulost duže traje. Uradite blagi piling kože pre sunčanja. Pilingom (eksfolijacijom) se skida višak orožalog sloja mrtvih ćelija i smanjuje se mogućnost da se koža ljušti kasnije. Korišćenje gela od aloe vere i drugih proizvoda formulisanih za negu kože nakon sunčanja takođe može pomoći da vaša preplanulost duže traje.
Rizici koje nosi sunčanje
Poznato je da sunčanje poboljšava raspoloženje i povećava sintezu vitamina D (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3356951/). Međutim, sunčanje nosi sa sobom određene rizike, posebno ukoliko se ne koristi peraparat za sunčanje.
Rizici povezani sa sunčanjem su (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30231343/):
-
melanom i drugi karcinomi kože
-
dehidratacija
-
opekotine od sunca
-
toplotni osip
-
prevremeno starenje kože
-
oštećenje oka
-
smanjenje imunološke zaštite.
Šta određuje vašu nijansu vašeg tena?
Svaka osoba je jedinstvena kada je u pitanju koliko će joj koža potamneti na suncu. Neke osobe gotovo odmah dobiju opekotine, a nek retko. To je uglavnom zbog melanina, pigmenta odgovornog za tamnjenje koji se nalazi u kosi, koži, pa čak i u očima (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11382846/).
Osobe sa svetlijom kožom imaju manje melanina i mogu lako da pocrvene i dobiju opekotine na suncu. Osobe sa tamnijom kožom imaju više melanina i ten im postaje sve tamniji nakon sunčanja. Međutim, osobe tamnije puti su i dalje u riziku od opekotina od sunca i karcinoma kože.
Telo prirodno stvara melanin kako bi zaštitilo duboke slojeve kože od oštećenja izazvanih UV zracima. Važno je imati na umu činjenicu da čak i bez opekotina, sunčanje dovodi do oštećenja kože.
Mere predostrožnosti prilikom sunčanja
Sunčanje možete učiniti malo sigurnijom ako to radite vrlo kratko, pijete dovoljno vode, redovno nanosite preparate za sunčanje sa zaštitnim faktorom od najmanje 30 na koži i usnama i zaštitite oči.
Takođe izbegavajte:
-
spavanje na suncu
-
upotrebu preparata sa SPF manjim od 30
-
pijenje alkohola (koji dehidrira organizam).
Ne zaboravite da:
-
Učestalo nanosite preparat za sunčanje na svaka 2 sata, nakon ulaska u vodu, kupanja, znojenja ili brisanja peškirom.
-
Nanesite preparat sa SPF na vlasište, stopala, uši i druga mesta koja se lako propuste.
-
Često se menjate položaj tako da preplanuloost kože bude ravnomerna, bez opekotina.
-
Pijte puno vode, nosite kapu i zaštitite oči pomoću sunčane naočare.
Mnogi uživaju u opuštanju na suncu i izgledu preplanule kože, ali ovo ima niz rizika, uključujući prevremeno starenje - fotostarenje kože i razvoj maligniteta na koži. Da biste ograničili izlaganje suncu, postoje načini na koje možete brže da dobijete preplanuli ten. To uključuje upotrebu preparata sa SPF30, pametno biranje doba dana za sunčanje, prethodnu pripremu kože pilingom i upotrebu suplemenata sa beta karotenom koji će doprineti brzom nastanku preplanulog tena dok iz istovremenu zaštitu kože od oštećenja UV zracima sunca.
U bogatom asortimanu eapoteka.rs možete pronaći raznovrsne suplemente beta karotena koji će doprineti bržem i bezbednijem dobijanju preplanulog tena prilikom sunčanja: Solgar prirodni beta karoten, Natural Wealth beta karoten, Strong Nature BetaTen Protect, Livsane Beta karoten, Alkakaps Beta Carotene i druge.