Stres je stanje kojem smo, u manjoj ili većoj meri, svi izloženi. Iako stres uglavnom doživljavamo kao nešto negativno, stres zapravo ima svoje prednosti u vidu pripreme tela da reaguje na potencijalno opasne situacije, ali da li stres negativno utiče na naše zdravlje i imunitet?
Stres je veoma širok pojam koji čine zahtevne ili teške okolnosti u kojima se možemo naći (stresori), fiziološki ili psihološki odgovori na takve okolnosti (odgovori na stres). Možda vam predstoje rokovi na poslu ili se pripremate za ispit; možda ste bili zabrinuti zbog nekoga danima ili ste doživeli neprijatnu situaciju u prevozu ili na ulici, položili ste ispit, dobili ste posao... sve ove situacije predstavljaju određenu dozu stresa. U ljudskom telu, jedan od sistema koji je uključen u reagovanje na takve okolnosti je imuni sistem.
Kako stres može negativno uticati na imunitet i zdravlje u celini?
Ćelije imuniteta imaju receptore za neurotransmitere i hormone kao što su epinefrin, norepinefrin i kortizol, koji omogućavaju mobilizaciju i cirkulaciju imunih ćelija, u idealnom slučaju za pripremu imunološkog odgovora. Najnovija saznanja sugerišu da imunološke ćelije (npr. limfociti) tokom izloženosti stresu menjaju svoju reaktivnost na signalizaciju neurotransmitera i hormona. Hronični stres vremenom uzrokuje negativne sistemske promene u imunom sistemu, dok su ostali potencijalni posrednici između stresa i imuniteta, poput dobrog spavanja. Nedavno je utvrđeno da kod zdravih muškaraca samo jedna noć bez sna značajno povećava broj neutrofila (jedne vrste belih krvnih zrnaca), a smanjuje njihovu funkciju. To znači da odmor i dobar san mogu pomoći da imunitet ne deluje preterano, odnosno više nego što je to zaista potrebno.