Riboflavin (vitamin B2) je jedini vitamin rastvorljiv u vodi koji se koristi kao boja za hranu. Zapravo, ime je dobio po svojoj boji - latinska reč flavus znači „žuto“.
Oblici vitamina B2
Pored riboflavina, dijetetske supstance poznate kao flavoproteini oslobađaju riboflavin. Dva najčešća flavoproteina su flavin adenin dinukleotid i flavin mononukleotid. Nalaze se u širokom spektru namirnica.
Uloga i funkcija vitamina B2
Riboflavin funkcioniše kao koenzim u različitim hemijskim reakcijama. Kao i tiamin, uključen je u pretvaranje hranljivih materija u energiju. Takođe je potreban za pretvaranje vitamina B6 u njegov aktivni oblik, i za pretvaranje triptofana u niacin (vitamin B3).
Nedostatak vitamina B2
Nedostatak riboflavina je veoma redak u razvijenim zemljama. Međutim, loša ishrana, starost, plućne bolesti i alkoholizam mogu povećati rizik. Teški nedostatak rezultira stanjem poznatim kao ariboflavinoza, koje karakteriše bol u grlu, upaljeni jezik, anemija, kao i problemi sa kožom i očima. Takođe, narušava metabolizam vitamina B6 i pretvaranje triptofana u niacin.
Neželjeni efekti i toksičnost
Veliki unos dijetetskog ili dodatnog riboflavina nema poznate efekte toksičnosti. Apsorpcija postaje manje efikasna pri većim dozama. Takođe, vrlo male količine se skladište u tkivima tela, a višak riboflavina se izbacuje iz tela urinom. Kao rezultat toga, nije utvrđen siguran gornji nivo unosa riboflavina.
Prednosti upotrebe suplemenata vitamina B2
Pored opštih benefita na nivou metabolizma, naučne studije su utvrdile da suplementi niske doze riboflavina mogu potencijalno smanjiti krvni pritisak i smanjiti rizik od srčanih oboljenja kod ljudi koji su genetski predisponirani za njih. Smatra se da to čini smanjenjem visokih nivoa homocisteina kod nosioca kopije gena MTHFR 677TT (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22277556/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23608654/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19952781/). Veće doze riboflavina, poput 200 mg dva puta dnevno, takođe mogu smanjiti učestalost i težinu migrene (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19649688/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9484373/).