Pantotenska kiselina (vitamin B5) se nalazi u gotovo svim namirnicama. Ime ovog vitamina potiče od grčke reči pantothen, što znači „sa svih strana“.
Oblici vitamina B5
Postoji više oblika pantotenske kiseline ili jedinjenja koja oslobađaju aktivni oblik vitamina kada se svare. Pored slobodne pantotenske kiseline, ovo uključuje:
Koenzim A: Uobičajen izvor ovog vitamina u hrani. Oslobađa pantotensku kiselinu u digestivnom traktu.
Protein nosil acila: Kao i koenzim A, protein nosioca acila se nalazi u hrani i oslobađa pantotensku kiselinu tokom varenja.
Kalcijum pantotenat: Najčešći oblik pantotenske kiseline u suplementima.
Pantenol: Još jedan oblik pantotenske kiseline koji se često koristi u suplementima.
Uloga i funkcija vitamina B5
Pantotenska kiselina igra ključnu ulogu u širokom spektru metaboličkih funkcija. Potrebna je za stvaranje koenzima A koji je neophodan za sintezu masnih kiselina, aminokiselina, steroidnih hormona, neurotransmitera i raznih drugih važnih jedinjenja.
Nedostatak vitamina B5
Povećane potrebe za unosom vitamin B5 se javljaju kod osoba sa dijabetesom i onih osoba koji redovno konzumiraju prevelike količine alkohola. Studije na životinjama pokazuju da nedostatak pantotenske kiseline negativno utiče na većinu organskih sistema. Povezan je s brojnim simptomima, uključujući utrnulost, razdražljivost, poremećaje sna, nemir i probavne smetnje (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1746161/).
Neželjeni efekti i toksičnost vitamina B5
Pantotenska kiselina nema neželjene efekte u visokim dozama. Podnošljiva gornja granica nije utvrđena.
Prednosti upotrebe suplemenata vitamina B5
Suplementi vitamina B5 se preporučuju za lečenje različitih poremećaja, uključujući artritis, suve oči (kseroftalmiju) i iritaciju kože i druge (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1746161/).