Kao snažan antioksidans, vitamin E štiti ćelije od preranog starenja i oštećenja pod dejstvom slobodnih radikala.
Oblici vitamina E
Vitamin E je porodica od osam strukturno sličnih antioksidanata koji su podeljeni u dve grupe:
Tokoferoli: Alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gama-tokoferol i delta-tokoferol.
Tokotrienoli: Alfa-tokotrienol, beta-tokotrienol, gama-tokotrienol i delta-tokotrienol.
Alfa-tokoferol je najčešći oblik vitamina E. On čini oko 90% vitamina E u krvi.
Uloga i funkcija vitamina E
Glavna uloga vitamina E je da deluje kao antioksidans, sprečavajući oksidativni stres i štiteći masne kiseline u ćelijskim membranama od štetnog dejstva slobodnih radikala (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6830261/). Ova antioksidativna svojstva pojačavaju drugi nutrijenti, poput vitamina C, vitamina B3 i selena.
U velikim količinama, vitamin E takođe deluje i kao razređivač krvi, smanjujući sposobnost zgrušavanja krvi što je naročito korisno kod osoba sa trombozom i trobmozi-sklonim poremećajima oagulacije krvi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24166490/).
Preporučeni unos vitamin E (RDA)
Među odraslima, RDA za vitamin E je 23 IU (15 mg). Za decu i adolescente, RDA se kreće od 9 IU (6 mg) do 23 IU (15 mg), u zavisnosti od starosne grupe.
Nedostatak vitamina E
Nedostatak vitamina E se najčešće javlja kod bolesti koje narušavaju apsorpciju masti ili vitamina E iz hrane, poput cistične fibroze i bolesti jetre.
Simptomi nedostatka vitamina E uključuju slabost mišića, poteškoće pri hodanju, drhtavicu, probleme s vidom, lošu imunološku funkciju i utrnulost.
Ozbiljan, dugotrajan nedostatak može dovesti do anemije, srčanih oboljenja, ozbiljnih neuroloških problema, sljepila, demencije, slabih refleksa i nemogućnosti potpune kontrole pokreta tela (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15300460/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7796601/).
Toksičnost vitamina E
Predoziranje vitaminom E se veoma retko javlja, ako se unosi iz prirodnih izvora hrane. Slučajevi toksičnosti prijavljeni su tek nakon što su ljudi uzeli vrlo velike doze suplemenata. Ipak, u poređenju sa vitaminima A i D, izgleda da je predoziranje vitaminom E relativno bezopasno. Osobe koje koriste lekove za razređivanje krvi trebalo da izbegavaju uzimanje velikih doza vitamina E (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24166490/). Osim toga, pri visokim dozama većim od 1.000 mg dnevno, vitamin E može imati prooksidantne efekte. To jest, može postati suprotnost antioksidantu, što potencijalno može dovesti do oksidativnog stresa (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1985387/).
Prednosti unosa suplemenata vitamina E
Visok unos vitamina E iz suplemenata povezan je sa brojnim prednostima. Utvrđeno je da jedan oblik vitamina E, gama-tokoferol povećava protok krvi promovišući širenje krvnih sudova, potencijalno smanjujući krvni pritisak i rizik od srčanih oboljenja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18997197/).
Dodaci gama-tokoferola mogu takođe imati efekat razređivanja krvi, kao i smanjenje nivoa „lošeg“ LDL holesterola (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17704022).
Ispoljavajući antioksidantne efekte, naročito u sinergiji sa vitaminom C i drugim antioksidantima, vitamin E se koristi u anti-age tretmanima.